„És természetesen ma a harkivi régió megerősítéséről akarok beszélni… Nem akarok minden részletet megosztani a sajtóval. Elnézést kérek. De úgy gondolom, hogy vannak olyan részletek a harctérről, amelyeket nem hallhatnak” – mondta Zelenszkij.
A beszélgetésnek az ukrán államfő honlapján közzétett változata szerint az utóbbi „megjegyezte a Harkivi terület védelmének megerősítésének fontosságát és az Egyesült Államokból érkező új katonai segélycsomagok keretében történő szállítások felgyorsításának fontosságát”, valamint „részletesen beszélt a harctéri helyzetről” – írja a Strana.ua.
Zelenszkij azt is megjegyezte, hogy „a hatékony védelem érdekében” Kijevnek meg kell adni a lehetőséget, hogy csapást mérjen katonai célpontokra orosz területen.
Korábban Biden, aki részt vett a szövetséges csapatok normandiai partraszállásának 80. évfordulójának megünneplésén, bejelentette, hogy új katonai segélycsomagot nyújt Ukrajnának összesen 225 millió dollár értékben. Ez különösen a HAWK légvédelmi rendszerekhez való rakétákat, a Stinger légvédelmi rakétákat, a HIMARS többszörös rakétavetőkhöz való lőszert tartalmazza majd. Az amerikai vezető bocsánatot kért a szállítások késedelme miatt is.
Májusban Zelenszkij azt mondta, hogy Oroszország offenzívát indított a Harkivi területen. Később az ukrán hadsereg vezérkara bejelentette, hogy a csapatokat kivonják a Lukjancsi falu és Volcsanszk város melletti állásokból, és „kedvezőbb pozíciókba” helyezik át őket. Az orosz védelmi minisztérium az offenzíva kezdete óta több mint egy tucat település elfoglalásáról számolt be ebben az irányban.
Az AFU főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij többször is beszámolt a Harkivi területen kialakult nehéz helyzetről. A tábornok június 5-én különösen arról beszélt, hogy az orosz csapatok folytatják offenzívájukat Kurahov, Pokrov, Kupjanszk és Harkiv irányában, és rámutatott, hogy a fronton „általában véve a helyzet továbbra is nehéz az ellenségeskedések magas intenzitása, valamint az ellenség páncélozott járművek és jelentős számú irányított bomba széles körű bevetése miatt”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az ez irányú offenzívát az orosz határ menti régiók, köztük Belgorod ágyúzására válaszul létrehozott egészségügyi zónával hozta összefüggésbe.
Írta a Magyar Hírlap