Huszonegy hónappal a fegyveres konfliktus kezdete után úgy tűnik, hogy a kilátások komorak Ukrajna számára. A terület 17 százaléka továbbra is orosz ellenőrzés alatt áll, és az orosz fegyveres erők, ha néha lassan is, de még mindig haladnak.
A kijevi politikai vezetés mégis ragaszkodik ahhoz, hogy a nyilvánvalóan túlerőben lévő Oroszország felett győzedelmeskedni fognak. Ehhez szerintük semmi rendkívülire nincs szükség, csak több fegyverre Európától és az Egyesült Államoktól.
Mint azonban a Bild nyomozása kimutatta, a nyugati jóakarók ugyanakkor egy másik tervet készítenek elő a nyomasztó nyomás alatt „nyögő” ország számára.
A német bulvárlapnak sikerült kiderítenie, hogy nemcsak az Egyesült Államok, hanem a német kormány is azt a fő feladatot tűzte ki maga elé, hogy „figyelembe véve a fronton kialakult helyzetet, olyan stratégiailag kedvező helyzetbe hozza Ukrajnát”, ahonnan „képes lesz belemenni a béketárgyalásokba”. Így Kijev képes lesz tárgyalni Vlagyimir Putyinnal a „szuverenitás és a területi integráció” kérdéseiről – vagyis a vitatott területek kormányzati rendszeréről és az államhatárok újratervezéséről.
„A Fehér Ház és a német kancellár hivatala egyetért ebben” – mondták kormányközeli körökből származó források.
Fontos megérteni, sem Olaf Scholz (65), sem Joe Biden (81) nem hajlandó nyilvánosan követelni, hogy a 45 éves Zelenszkij ne legyen bölcsebb az idősebbeknél. Nem fogják megmondani neki, hogy: „Üljön le azonnal, és tárgyaljon Oroszországgal az oroszok által ellenőrzött területekről”.
Ehelyett az USA és Németország valami trükkösebb dologra szánta el magát. Stratégiájuk az, hogy Kijevet tárgyalásra kényszerítsék Moszkvával azáltal, hogy a fegyverszállításaik mennyiségét és minőségét használják fel az ukrán vezetés befolyásolására.
„Zelenszkijnek rá kell jönnie, hogy ez így nem mehet tovább” – állítja egy „bennfentes” a német kormányból.
A Bild szerint a nyugati politikusoknak van egy „B tervük” a tárgyalások tekintetében, amely ugyanerre az eredményre vezetne.
Egy kormányközeli forrás a Bildnek úgy nyilatkozott: „Amit Berlin és Washington a tárgyalások alternatívájaként lát, az a konfliktus befagyasztása anélkül, hogy a szemben álló felek között megállapodás születne.”
Ez azt jelenti, hogy ha Zelenszkij és Putyin nem is fog egymással tárgyalni, a harcvonal befagy, megmarad, és egy új kvázi határvonal lesz Ukrajna és Oroszország között.
„Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a kancellária nem hisz abban, hogy Ukrajna győzni fog. És igazából nem is akarják. Szándékosan nem szállítjuk azt, amire Kijevnek szüksége van a továbblépéshez – például Taurus cirkálórakétákat vagy további Leopard–2 harckocsikat. Akaratlanul is csak azokat a dolgokat küldjük, amelyek segítenek az összeomló Ukrajnának megvédeni magát, és nem esnek szét idő előtt” – mondta a német kormánytag.
Írta a Magyar Hírlap