Miután Donald Trump januárban visszatér a Fehér Házba, és a kijevi erők egyre nagyobb harctéri veszteségeket szenvednek, miközben Oroszország visszafoglalja a megszállt területeket a Kurszki régióban, Ukrajna talán „közel három éve a leggyengébb helyzetben van”– tájékoztat a Washington Post alapján az Oroszhírek.
A Fehér Ház számos tisztviselője úgy véli, hogy „néhány hónapon belül Ukrajnát tárgyalásokra és területátadásokra kényszeríthetik Oroszországgal” – áll a jelentésben. A Post szerint európai támogatói körében is terjed a „csendes felismerés”, hogy Kijevnek esetleg területeket kell feladnia.
Joe Biden amerikai elnök közelmúltbeli döntése, miszerint engedélyezi Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által szállított ATACMS rakétákkal mélyen orosz területre csapást mérjen, valamint az a lépése, hogy Kijevet betiltott gyalogsági aknákkal lássa el, abban a reményben született, hogy ezzel az ország „a lehető legerősebb helyzetbe” kerül a Moszkvával való esetleges tárgyalások előtt, miután Trump januárban hivatalba lép.
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető elutasított minden olyan javaslatot, amely területi engedményeket tenne Oroszországnak. Biden tisztviselői azonban „nagyrészt beletörődtek” abba a valószínűségbe, hogy Trump „nem fog több segítséget nyújtani Ukrajnának” – írja a Post.
A lap szerint Ukrajna számos európai szövetségese „frusztrált” amiatt, hogy Washingtonnak ilyen sokáig tartott, hogy az országot a legújabb képességekkel lássa el, és hogy ennek akkor kellett volna megtörténnie, amikor Ukrajna katonai helyzete még „szilárdabb” volt.
Tisztviselők azonban azt mondták a lapnak, hogy Biden döntéseit „a változó harctéri körülmények vezérelték”, és hogy a Kijevből érkező nyomás ellenére csak akkor engedélyezte bizonyos fegyverek használatát, amikor a „körülmények azt indokolták”.
Washingtont különösen aggasztja, hogy amint Ukrajna csapatokat helyezett át az oroszországi Kurszki területre, úgy kezdett „gyorsabb ütemben területeket veszíteni keleten”.
Válaszul arra, hogy az Egyesült Államok engedélyezte Kijevnek a nagy hatótávolságú ATACMS-ek használatát, Putyin a múlt héten bejelentette az új orosz hiperszonikus Oresnyik ballisztikus rakéták telepítését. A nukleáris robbanófej hordozására alkalmas fegyvert egy ukrán katonai ipari létesítmény ellen vetették be Dnyipropetrovszk városában.
Putyin közölte, hogy Moszkva „határozottan” fog válaszolni Kijev és külföldi támogatói agresszív akcióira.
Írta a Magyar Hírlap