Koppenhága nyitott a párbeszédre az amerikaiakkal

MH/ MTI
2025. január 8. szerda. 16:42
Frissítve: 2025. január 8. 17:15

„Nem hinném, hogy külpolitikai válságról lenne szó; nyitottak vagyunk a párbeszédre az amerikaiakkal arról, miként tudnánk még az eddiginél is szorosabban együttműködni annak érdekében, hogy az amerikaiak elérjék törekvéseiket” – jelentette ki a tárcavezető a dán TV2 televíziós állomásnak adott nyilatkozatában.

Rasmussen kiemelte: elismerik ugyanakkor azt is, hpgy Grönlandnak is megvannak a saját elképzelései, amelyek nyomán – ha megvalósulnak – a sziget függetlenné válhat, „jóllehet aligha azzal a szándékkal, hogy (utána) az Egyesült Államok egyik szövetségi állama legyen”.

A külügyminiszter nem sokkal azt követően nyilatkozott, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök ismét felvetette Grönlandnak, a Dániához tartozó, ásványi kincsekben és természeti erőforrásokban gazdag északi-tengeri sziget megvásárlásának lehetőségét.

„A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy érzi, hogy a Grönland feletti tulajdonjog és ellenőrzés abszolút szükségszerűség” – írta Trump közösségi portálján, a Truth Socialon.

Mindeközben Koppenhágába érkezett Mute Egede, a sziget miniszterelnöke, aki a nap folyamán várhatóan X. Frigyes dán királlyal is egyeztet majd.

A mintegy 57 ezres Grönland 600 éve Dánia része, 2009-ben azonban széles körű autonómiát kapott, egyebek között a jogot arra, hogy kikiáltsa függetlenségét Dániától.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök kedden leszögezte: nem tudja elképzelni, hogy Trump Grönlanddal kapcsolatos ambíciója odáig terjedne, hogy akár katonai beavatkozással próbálja megszerezni a szigetet, maga Egede pedig, jóllehet újévi ebszédében kitért Grönland esetleges függetlenségére is, kijelentette: a sziget nem eladó „és soha nem is lesz az”.

Az ügyben megszólalt Olaf Scholz német kancellár is, aki leszögezte: „a határok sérthetetlenségének az elve mindenhol érvényes, mind Keleten, mind Nyugaton; ezt az elvet minden országnak tiszteletben kell tartania, a kisebb országoknak és a nagyhatalmaknak egyaránt, mert ez a nemzetközi jog alapja, és kulcsfontosságú a nyugati értékek tekintetében”.

Mint mondta, más európai vezetők részéről is értetlenséget tapasztalt „egyes, a határokkal kapcsolatos amerikai kijelentések tekintetében”, jóllehet nem nevezte néven a megválasztott elnököt.

Előző hivatali ideje alatt, 2019-ben Trump már kifejezte érdeklődését Grönland megvásárlása iránt, de a javaslatot mind Dánia, mind a sziget vezetése határozottan elutasította, mielőtt hivatalos tárgyalások kezdődhettek volna erről.

Magyar hírlap

Translate »