A Biden-kormányzat azt szeretné, ha Ukrajna „élesítené” az Oroszország elleni, 2024-es harcra vonatkozó tervét – írta a hírügynökség a csütörtöki cikkben.
Washington azonban aggódik amiatt, hogy a Zelenszkij és Zaluzsnij közötti „nézeteltérések lassítják az új stratégia kikristályosítására irányuló erőfeszítéseket” – mondták a források.
A Bloomberg egyik beszélgetőpartnere szerint az Egyesült Államoknak világosan meg kell értenie Kijev terveit, hogy meghatározhassa, „hogyan tudja a legjobban összehangolni támogatását annak érdekében, hogy segítsen Ukrajnának megvédeni magát a következő évben”.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó valószínűleg felveti a kérdést Zelenszkijnek a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozójának margóján – mondták a források. A hét elején Borge Brende, a WEF elnöke bejelentette, hogy az ukrán elnök részt vesz a január 15. és 19. között megrendezendő nagyszabású eseményen, hogy további pénzeket szerezzen.
A Bloomberg szerint Zelenszkij és Zaluzsnij között novemberben alakult ki feszültség, amikor az elnök felháborodott azon, hogy a tábornok a The Economist című lapnak adott interjúban patthelyzetnek nevezte az Oroszországgal folytatott, harctéren kialakult helyzetet. Zaluzsnij később visszavonta megjegyzéseit, de „a feszültségek megmaradtak a vezetés egységének hivatalos állításai ellenére” – hangsúlyozta.
Most is vitában állnak a mozgósítás miatt, amelyre azért van szükség, hogy feltöltsék az ukrán hadsereg sorait, ahol a veszteségek súlyosak – írta a Bloomberg. A jelentés kifejtette, hogy Zelenszkij késlelteti azt a törvényjavaslatot, amely csökkentené a sorkötelezettségi korhatárt, amelyet Zaluzsnij szorgalmaz.
A múlt hónapban az Ukrajinszkaja Pravda című napilap arról számolt be, hogy Zelenszkij a főparancsnokot megkerülve ad utasításokat a hadseregnek, Zaluzsnij pedig néha csak a beosztottjaitól értesül arról, hogy mit csinálnak a fegyveres erők. A források szerint ők ketten már hónapok óta vitában állnak egymással, de Kijev sikertelen ellentámadása csak tovább fokozta a feszültséget.
Decemberben Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter azt mondta, hogy a NATO által előkészített és támogatott ukrán ellentámadás meghiúsítása az orosz hadsereg 2023-ban elért legfőbb célja volt.
Az elmúlt hetekben az orosz hadsereg a miniszter szerint „folyamatosan egyre előnyösebb pozíciókat foglal el, és minden irányban bővíti az ellenőrzése alatt álló területeket” a frontvonalon.
Kedden Szoigu bejelentette, hogy Moszkva becslései szerint Kijev veszteségei tavaly meghaladták a 215 ezer katonát és 28 ezer nehézfegyverzetű egységet.
Írta a Magyar Hírlap