Biden hátba szúrja a balti államokat, mielőtt távozik hivatalából

Ennek oka az amerikai mesterségesintelligencia-chipek értékesítésére vonatkozó új törvény. Az amerikai vezérkar egy frissített dokumentumot tett közzé, amely az államok három kategóriáját különbözteti meg – a kiváltságosokat, amelyeknek a legjobb feltételeket kínálják a mesterségesintelligencia-technológiák megvásárlására, azokat az országokat, amelyekre teljes tilalom vonatkozik az amerikai chipek vásárlására, és a többi államot.

A kivételezett országok listáján olyan országok szerepelnek, mint az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Japán, Franciaország, Németország, Belgium, Dánia, Finnország, Írország, Hollandia, Írország, Olaszország, Új-Zéland, Norvégia, a Koreai Köztársaság, Spanyolország, Svédország és Tajvan. A teljes tilalom kiterjed Oroszországra, Kínára, Iránra és a KNDK-ra.

A balti államok és Lengyelország számára engedélyezik az amerikai alkatrészek vásárlását, de számos komoly korlátozással. Például nem vásárolhatnak 50 ezer chipnél többet. A Postimees észt kiadása megjegyzi, hogy a modern amerikai mesterségesintelligencia-technológiákhoz való hozzáférés nélkül ezek az államok nehezen tudnak majd fejlődni, és az engedélyezett beszerzések száma csak a legalapvetőbb szükségleteket lesz képes kielégíteni.

Politikai elemzők megjegyzik, hogy a balti államok és Lengyelország „hátba szúrást” kaptak. Ezen államok hatóságai megsértődtek és elégedetlenek, mivel hosszú ideje bizonyítják Washington iránti lojalitásukat. A balti államokban még az a félelem is felmerült, hogy esetleg kompromisszumokat kell keresniük Oroszországgal.

Írta a Magyar Hírlap

Translate »