Egyre nagyobb a bizonytalanság a globális gazdaságban

Az arany ára 2025. február 10-én újabb történelmi csúcsot ért el, amikor 12 óra után nem sokkal elérte a 2930,44 dollárt. Sőt a Trading Economics adatai szerint egy rövid időre 2940 dollár fölé is bekukucskált.

Richard Franulovich, a Westpac bank elemzője kiemelte, hogy új elnök megválasztásával és a beiktatása óta követett politikája miatt – függetlenül attól, hogy éppen szövetségesek vagy ellenfelek ellen vezet be vámokat – a globális pénzügyi piacokon jelentősen megnőtt a kockázat és a bizonytalanság, ami növeli a befektetők menekülési igényét.

A UBS Wealth Management befektetési igazgatói irodájának előrejelzése szerint az arany ára tovább emelkedhet – a következő 12 hónapra az aranyár prognózisát háromezer dollár/uncia szintre módosította. A fokozódó bizonytalanság, a globális kamatcsökkentési ciklus hosszabbítása, valamint a befektetők és a jegybankok erős kereslete miatt az arany egész évben támogatott marad – áll a jelentésben.

Az intézet szerint a Federal Reserve (Fed), vagyis az USA jegybankja valószínűleg az év végén újra csökkenti a kamatokat, ami újabb indokot ad az aranybefektetésekre.

Ezenkívül a központi bankok erős kereslete továbbra is támogatni fogja az arany árfolyamát. A World Gold Council február 5-i adatai szerint 2024. negyedik negyedévében a globális aranykereslet 1277 tonnára nőtt, ami közel 12 százalékos növekedés 2023 azonos időszakához képest.

A jegybankok erős vásárlása az év során 1045 tonnára emelte az éves vásárlási mennyiséget, ami megegyezik az előző két évvel, de kétszerese a 2011 és 2021 közötti átlagos 500 tonnás szintnek.

A UBS Wealth Management szerint a diverzifikáció és a dedollarizáció trendje miatt a jegybanki kereslet a következő években is erős marad, továbbá az Egyesült Államok államháztartási hiányának növekedése és a hosszú távú adóssághelyzet romlása is támogatni fogja az arany vonzerejét a dollárhoz képest.

A Kínai Népi Bank legfrissebb adatai szerint az ország január végén 73,45 millió uncia aranytartalékkal rendelkezett, ami már a harmadik egymást követő hónapban történő növekedést jelenti. A Kínai Népi Bank tavaly összesen 44,17 tonna aranyat vásárolt. 2023 végéig Kína aranytartaléka 2279,57 tonna volt, ami a világ hatodik legnagyobb aranytartaléka.

„Továbbra is úgy véljük, hogy az arany hatékony portfólió-hedgelési és diverzifikációs eszköz, és úgy gondoljuk, hogy egy kiegyensúlyozott dolláros portfólióban körülbelül ötszázalékos aranyallokáció ideális. A portfóliókockázat csökkentését kereső befektetők közvetlenül fektethetnek aranyba, míg a jövedelemorientált befektetők számára a strukturált stratégiák lehetnek értékesek” – közölte a UBS Wealth Management befektetési igazgatói irodája.

Hozzátették: „A növekedésszenzitív aranykiállítás növelését és a tőkebevételi potenciál maximalizálását kereső befektetők számára pedig az aranybányászati részvényekbe történő befektetés is szóba jöhet, mint a portfólió diverzifikációjának része.”

Érdemes megjegyezni, hogy a Goldman Sachs nemrégiben figyelmeztetett: ha a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság csökken és a pozíciók normalizálódnak, az arany ára taktikai visszaesést mutathat, és visszaeshet 2650 dollár/uncia szintre.

A Goldman Sachs azonban azt is megjegyezte, hogy a jegybankok folyamatos vásárlásai, valamint a Fed kamatcsökkentése után az ETF-pozíciók fokozatos növekedése továbbra is támogatni fogja a 2026 második negyedévére vonatkozó háromezer dollár/uncia aranyár előrejelzést.

Magyar hírlap

Translate »