Kiújulhatnak a harcok a Közel-Keleten

A Hamász döntése, hogy elhalasztja az izraeli foglyok szabadon bocsátását, amelyet jövő szombatra terveztek, válasz volt arra, hogy Izrael késlekedik a tűzszüneti megállapodás első szakaszában vállalt kötelezettségeinek teljesítésével, valamint szándékosan késlekedik a tárgyalások második szakaszának megkezdésével – állapította meg szerda reggeli összeállításában az al-Ahbár.

A libanoni portál szerint Tel-Aviv egyértelmű „jeleket küldött, amelyek arra utalnak, hogy folytatni kívánja a háborút.”

Benjamin Netanjahu miniszterelnök az elmúlt napokban, az Egyesült Államokban tett látogatását követően többször is megismételte, hogy „a gázai misszió nem ér véget, amíg a Hamászt el nem pusztítják”. Sőt, ezt a missziót minden mással szemben, beleértve a Szaúd-Arábiához fűződő kapcsolatok normalizálást is, prioritásként kezelte, kijelentve, hogy nem érdekli a washingtoni látogatása alatt és után sokat emlegetett „alku az alkuért”, azaz: a háború befejezése a normalizációért cserébe.

„Befolyásosnak és jól informáltnak” minősített izraeli források „szándékos és célzott” kiszivárogtatásokban arról beszéltek a héber sajtónak, hogy Netanjahu „a tárgyalási folyamat megtorpedózásán dolgozik”, és hogy nem érdekli a háború befejezése. Vannak különböző hipotézisek, amelyek szerint erre ösztönzi az is, hogy a kormánykoalíciója meggyengült.

Az al-Ahbár szerint sokan nagy reményeket fűztek Donald Trumphoz, mint „békecsinálóhoz”, az amerikai elnök azonban a háborúba belefáradt izraeliek és általában az arab országok előtt is lejáratta magát, amikor előállta a palesztinok kitelepítésének ötletével.

A Hamász lépésére válaszul Jiszráel Katz, Izrael védelmi minisztere felhívást tett közzé, amely szerint minden forgatókönyvre fel kell készülni. Mindeközben a zsidó állam több városában demonstrációk kezdődtek a túszok szabadon bocsátásának elhalasztása miatt.

A Hamász tehát elérte a célját: sokkolta az izraeli közvéleményt. És rákényszerítette Netanjahu kormányát arra, hogy valljon színt: vagy visszatér a tárgyalásokhoz a kötelezettségvállalások teljes körű végrehajtásával, és megszünteti a palesztin oldalon a kételyeket és a félelmet, vagy előkészíti az utat a háború újrakezdéséhez egy olyan időpontban, amely nem szerepelt Izrael eredeti terveiben – vont mérleget az al-Ahbár.

A portál egy másik cikkében beszámolt arról is, hogy a jemeni lázadókként közismert Anszár Alláh mozgalom vezetője azzal fenyegetőzött, hogy folytatja az Izrael elleni hadműveleteket, ha az „újabb eszkalációt követ el a Gázai övezetben”.

Abdul Malik al-Húszi televíziós beszédében azt mondta: „Még arra is készen állunk, hogy bármikor katonai beavatkozással vegyünk részt a Gáza elleni eszkaláció bármelyik fordulójában.” Donald Trump amerikai elnöknek a palesztinok Gázából Egyiptomba és Jordániába való kitelepítésére vonatkozó tervét kommentálva kijelentette: Donald Trump és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök terveit nem fogja siker koronázni.

Tény, hogy Trump elképzelését az iszlám világ egységesen elutasította, de így tett Kína, Oroszország és a világ nemzeteinek nagyobbik része is.

Magyar hírlap

Translate »