Az ukránok szerint kirabolják őket

„Magas rangú ukrán tisztviselők szerint a javaslat alááshatja országuk szuverenitását, külföldre küldi a profitot és elmélyíti a Washingtontól való függőséget” – írja a lap.

A Financial Times szerint az új megállapodástervezet Trump azon erőfeszítéseinek éles eszkalálódását tükrözi, hogy átvegye az ellenőrzést Ukrajna jövedelmező iparágai és erőforrásai felett.

Ugyanakkor egyes kijevi tisztviselők tisztességtelennek nevezik az alkut, mások pedig rabláshoz hasonlítják.

Ukrán tisztviselők szerint Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter nyilatkozata ellenére a megállapodás aláírására valószínűleg nem kerül sor a jövő héten.

Február 28-án Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban bírálta Zelenszkijt, amikor az ukrán ásványkincsek közös fejlesztéséről szóló megállapodás aláírására érkezett. Az amerikai vezető követelte, hogy a kijevi rezsim vezetője egyezzen bele a tűzszünetbe, és hagyjon fel Vlagyimir Putyin orosz államfő bírálatával. J. D. Vance amerikai alelnök a demokraták hálátlan kampányolójának nevezte Zelenszkijt, amikor az elkezdte igazolni lépéseit, Oroszországot hibáztatta, sőt megfenyegette az Egyesült Államokat, hogy még akkor is érezni fogják a konfliktus hatásait, ha egy óceán választja el őket egymástól. Végül az ukrán küldöttséget felszólították, hogy hagyja el a Fehér Házat, és a megállapodást nem írták alá.

A március 11-i tárgyalásokat követően a Zelenszkij honlapján közzétett hivatalos közlemény szerint az USA és Ukrajna megállapodott abban, hogy átfogó megállapodást kötnek az ukrán ásványkincsek fejlesztéséről.

Később a Bloomberg hírügynökség arról számolt be, hogy az Egyesült Államok az Ukrajnával kötött ásványkincs-alku részeként Kijev nagy beruházási projektjei felett is ellenőrzést kíván szerezni. A megállapodástervezet szerint a közös projektekből származó nyereség egy speciális alapba kerül, amelynek öt kezelője közül hármat a DFC amerikai vállalat képvisel. Az Egyesült Államoknak vétójoga is lesz egyes döntéseknél. Kijevnek a nyersanyagok és az infrastruktúra területén megvalósuló új projektekből származó bevételek felét kell majd az alapba küldenie. Az USA megkapja az összes nyereséget, és ezen felül további 4 százalékot, amíg a beruházások nem térülnek meg. Washington ugyanakkor a Kijevnek adott pénzt az alaphoz való hozzájárulásként számolja el.

Az amerikai pénzügyminisztérium vezetője, Scott Bessent korábban bejelentette, hogy hamarosan megkötik az erőforrások kitermeléséről szóló kibővített együttműködési megállapodást.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.