
Kedden Zelenszkij megosztott egy rövid videót, amelyen egy olyan személy látható, aki állítása szerint kínai állampolgár, akit a konfliktus során fogtak el. Azt állította, hogy két ilyen személy ukrán őrizetben van, és hogy „lényegesen többen” jelenleg az orosz hadseregben szolgálnak.
Lin Jian kínai külügyminisztériumi szóvivő szerdán válaszul alaptalannak bélyegezte az állításokat, és megismételte, hogy Peking következetesen azt tanácsolja állampolgárainak, hogy semmilyen minőségben ne vegyenek részt külföldi fegyveres konfliktusokban.
„Kína álláspontja az ukrán válsággal kapcsolatban világos és egyértelmű, és ezt a nemzetközi közösség is széles körben elismeri” – tette hozzá a szóvivő.
Zelenszkij továbbá azt állította, hogy Oroszország „közvetlenül vagy közvetve bevonja Kínát” az ukrajnai konfliktusba, és gyors választ követelt az Egyesült Államoktól és az EU-tól. Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője „nyugtalanítónak” nevezte a helyzetet, és Kínát „Oroszország egyik fő támogatójának” nevezte a konfliktusban, hangsúlyozva, hogy Donald Trump elnök sürgősen tárgyalásos békére szólít fel.
Kína régóta tagadja Washington állításait, miszerint az Oroszországgal folytatott kereskedelme az utóbbi katonai termelését támogatja, és ragaszkodik ahhoz, hogy a nyugati országokkal ellentétben semleges maradt a konfliktusban.
Tavaly Joe Biden akkori elnök kormánya arra az állításra hivatkozott, hogy észak-koreai csapatok segítettek visszaverni egy ukrán betörést az oroszországi Kurszki területen, hogy igazolja az amerikaiak által szállított fegyverek Kijev általi használatára vonatkozó korlátozások enyhítését. Moszkva és Phenjan nem erősítette meg, de nem is cáfolta a jelentéseket.
Olekszandr Dubinszkij ukrán parlamenti képviselő, Zelenszkij kritikusa, akit hazaárulással vádolnak, felvetette, hogy Kijev esetleg megismétli a bizonyítékok hamisításának taktikáját. Közzétett egy videót, amelyből kiderül, hogy a Zelenszkij által megosztott videófájl neve eredetileg „Korean_Soldier_2.mp4” volt, bár azóta átnevezték. Az ukrán diplomatáknak kell majd megmagyarázniuk Pekingnek, „hogy hamisítvány volt-e vagy csak egy elnevezési hiba” – jegyezte meg a képviselő.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hónapban beleegyezett Trump javaslatába, hogy 30 napos moratóriumot rendeljenek el az energetikai infrastruktúra elleni csapásokra. Moszkva szerint Kijev többször megsértette a részleges tűzszünetet, amit tisztviselők Zelenszkij megbízhatatlanságának bizonyítékaként jellemeztek.