Történelmi fordulat előtt áll hazánk?

Orbán Balázs kifejtette: a neoliberális világrendből egy új, multipoláris rendbe lépett a világ. A kiszámíthatatlanság, a teremtő káosz fogja meghatározni az új világot, minden állandó mozgásban van, folyton alkalmazkodni kell a változó helyzetekhez. A magyar diplomácia is egy új „testtartást” vesz fel, melynek lényege: „Magyarország az első”.

A korábbi, liberális megközelítés számára ez az új világ, új gondolkodás érthetetlen, értelmetlen, azonban már nem a liberális, hanem az új világrend szemüvegén át kell nézni a változásokat. Donald Trump megválasztásával már az Egyesült Államok is csatlakozott a status quót, a fennálló liberális világrendet megváltoztatni akaró államokhoz. „A csendőrből cowboy lett.” A korábbi, liberális világrend védelmezői Európába szorultak vissza – mondta Orbán Balázs.

Dönteni kell: alakítói vagy elszenvedői leszünk az új világrendnek! – hangoztatta.

A politikai igazgató előadásában kiemelt számos anomáliát, amely a neoliberális világrend belső ellentmondásaiból fakad. Így többek között azt, hogy a neoliberális szemlélet figyelmen kívül hagyta a gazdasági teljesítőképesség és a nemzet közti összefüggést. Hagyta, hogy leépüljön az ipar a fejlett országokban, a termelés kitelepüljön a világ más területeire, mert úgy vélte, hogy a jövő a szolgáltatásoké, az ipar már idejétmúlt. Ám egy széttöredező világban szükség van iparra, s ez korántsem csak gazdasági, de szuverenitási kérdés is. Magyarország ezért is növelte ipari termelését 2010 óta húsz százalékkal – jelezte.

A liberális külpolitika az értékekre, szándékokra épült, és nem foglakozott ezek következményeivel, eredményeségével. Ennek köszönhető az arab tavasz vagy az ukrajnai háború. Ez a külpolitika gyengítette a Nyugatot és erősítette ellenfeleit. A morális szempontok fontosak ugyan, de az érdekekre is figyelni kell. Donald Trump már az érdekekhez igazítja az elveket, és nem fordítva. Ehhez hozzátartozik az is, hogy az állam nem lehet gyenge, csak azért, mert liberális elveket követ – figyelmeztetett Orbán Balázs.

A liberális világrenddel azonosulva az EU vezetése úgy tett, mintha ez lenne a világ legfejlettebb régiója, holott gazdasági szerepe folyamatosan csökken a világban, és már nem tudja érvényesíteni érdekeit.

A politikai igazgató a liberális világrend ellentmondásai között sorolta a migrációt is, amely aláássa az állam és a társadalom működését. A liberális ideológia e téren is csődöt mondott, nem tudta megvédeni a közösséget, a nemzetet. Továbbá Európa a hidegháború végén elhitte, hogy a történelem véget ért, győzött a liberális ideológia, s már nem kell magát megvédenie, így pedig katonai ereje drasztikusan meggyengült. Európa kiszervezte a saját védelmét, részben tengerentúli szövetségesére, részben a nemzetközi jogra bízta. Aki azonban másokra bízza saját védelmét, arról mások döntenek – figyelmeztetett a politikai igazgató.

Úgy vélekedett: a nemzetközi intézményekbe vetett bizalom is meggyengült. Ezek normál helyzetben a status quót védik, ám amikor változás van, akkor az átmenetet kellene menedzselniük. Azonban ha eltávolodnak a valóságtól, akkor legitimitásuk is meggyengül. Továbbá Európában csökkent a fejlesztésre, innovációra való képesség. Kínában évente kétszer annyi szabadalom van, mint az utána következő kilenc országban – ismertette Orbán Balázs.

A nyugati politika tehetetlen, eltagadja a problémákat, és a liberalizmus válságára csak még több liberalizmus a válasza – jegyezte meg.

A miniszterelnök politikai igazgatója kijelentette: Magyarország érdekelt egy erős Európában, ennek a gátja pedig a szűklátókörű brüsszeli elit. Szükség van a nemzetek Európájára, mert a föderalizmus egyre nagyobb bajba sodorja a kontinenst. A magyar külpolitikának a nemzeti érdekeken és a realitásokon kell alapulnia – szögezte le Orbán Balázs.

Kiemelte: Magyarország támogatja Európa katonai védelmi képességeinek megerősítését, de nemet mond Ukrajna felfegyverzésére. Nem engedünk abból sem, hogy az Európa védelméről ne Brüsszel, hanem a tagállamok döntsenek.

Hangsúlyozta azt is: ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását, előbb békére és gazdasági helyreállításra van szükség. Ukrajna uniós tagsága ellehetetleníti az EU gazdasági és katonai céljait. A NATO nem léphet fel a szövetség határain kívül, Európa erre nincs felkészülve sem katonailag, sem gazdaságilag.

Csak az lehet sikeres, akinek van stratégiája, a szuverenitás pedig nem akadálya, hanem feltétele a nemzetközi kapcsolatoknak. A konnektivitásnak, összekapcsoltságnak nincs alternatívája, ez lehet Magyarország hozzájárulása a világrend stabilitásához – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.