Kína hátat fordít az amerikai gáznak

Nagy Áron
2025. április 18. péntek. 18:50
Frissítve: 2025. április 18. 19:01

A legutóbbi szállítmány február 6-án érkezett, 69 ezer tonnányi texasi LNG a fucsieni kikötőbe, azóta viszont nem történt újabb kiszállítás. Február 10-én már egy úton lévő amerikai tanker is irányt váltott, és Bangladesbe ment, miután Peking 15 százalékra emelte az LNG-re vonatkozó importvámot, majd a feszültségek eszkalálódásával ezt 49 százalékra növelte.

Ez nem precedens nélküli: Trump első elnöki ciklusa alatt is volt már egy közel egyéves szünet az amerikai LNG-behozatalban. Több szakértő úgy véli, Kína az amerikai forrás helyett Oroszországból kezdhet el nagyobb volumenben vásárolni, ami tovább mélyítheti az orosz–kínai energetikai együttműködést.

Történelmi LNG-egyezmények

Miközben az USA-val romlanak a kapcsolatok, Kína történelmi megállapodást kötött az ugyancsak BRICS-tag Egyesült Arab Emírségekkel. Az Abu-Dzabi Nemzeti Olajtársaság (ADNOC) három LNG-szerződést írt alá távol-keleti partnereivel, köztük a valaha volt legnagyobb volumenű LNG-alkut Kína és az Emírségek között.

Az egyik szerződés 15 évre szól, évente akár egymillió tonna alacsony szén-dioxid-kibocsátású LNG-t biztosít Kína számára a Ruwais projektről, az ENN Natural Gas leányvállalatán keresztül.

A másik két egyezményt az ADNOC kereskedelmi ága írta alá a CNOOC Gas and Power Group, valamint a Zhenhua Oil vállalatokkal.

Új szintre emelt együttműködés

Az ADNOC hivatalosan is irodát nyitott Pekingben, hogy megerősítse hosszú távú üzleti kapcsolatait. „Az irodamegnyitás egy új korszak kezdete az energiaipari együttműködésben” – fogalmazott Szultán Ahmed al-Dzsábir, az ADNOC vezérigazgatója, aki egyszerre ipari miniszter is az Emírségekben.

Az ADNOC már eddig is az egyik legfontosabb szállítója volt Kínának, különösen az olaj- és LNG-piacon. 2023-ban a világon elsőként Kína és az Emírségek között valósult meg LNG-kereskedelem jüanban, a francia Total közvetítésével.

A mostani megállapodások nemcsak energetikai szállításról szólnak, hanem a teljes olaj- és gázipari értékláncban való együttműködésről is, ideértve a fejlesztést, szállítást, tárolást és finomítást is.

Tartós szakítás

Kína tehát fokozatosan leválik az amerikai LNG-ről a vámháború miatt, és stratégiai partnerként építi tovább kapcsolatait az Emírségekkel, ami megerősíti energetikai önállóságát és a globális Dél felé való nyitását. A jelek egyértelműek: Peking hosszú távon is meg akarja tartani a távolságát az USA-tól.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.