
A The Free Press számára adott szerdai interjúban az amerikai diplomácia vezetője elmondta, hogy az Egyesült Államok igyekezett megérteni, mi az orosz álláspont.
A Moszkva és Washington közötti kapcsolatok szinte teljesen összeomlottak az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően, Joe Biden akkori elnök idején. Mióta januárban visszatért a Fehér Házba, Donald Trump elnök elhatárolódott a Biden-korszak politikájától, a konfliktus gyors megoldását és a kétoldalú kapcsolatok újraindítását szorgalmazva. A két fél az elmúlt hónapokban több alkalommal is magas szintű megbeszéléseket folytatott.
A békemegállapodás reményének hangot adva Rubio hangsúlyozta, hogy „nincs katonai megoldása” a folyamatban lévő ellenségeskedéseknek.
„Most már jobban megértjük, mert három évnyi hallgatás után ténylegesen beszéltünk velük. Őszintének kell lennünk. Oroszország nem fogja csak úgy átgázolni Ukrajnán és elfoglalni az egész országot. És Ukrajna nem fogja őket egészen visszalökni oda, ahol 2014 előtt voltak. Ez nem a mi háborúnk. Nem mi kezdtük ezt a háborút. Mi próbálunk segíteni mindenkinek, hogy véget érjen” – jelentette ki Rubio.
Az ukrajnai konfliktus lezárására tett „végső ajánlat” részeként Washington egy olyan javaslatot tervezett bemutatni Londonban, amely a Krímet „de jure” orosznak ismeri el, és elismeri Moszkva ellenőrzését a Luganszki és a Donyecki Népköztársaságok, valamint Herszon és Zaporozsjei terület felett. A terv állítólag tartalmazza az Oroszország elleni egyes szankciók feloldását is, és Ukrajna NATO-tagságának kizárását.
Kedden Volodimir Zelenszkij elutasította annak a lehetőségét, hogy a Krímet oroszként ismerje el. Trump szerdán arra figyelmeztetett, hogy Zelenszkij az egész ország elvesztését kockáztatja, ha tovább húzza az időt a tárgyalásokkal.