Elszabadultak az indulatok a Columbia Egyetemen, miután a diákok palesztin párti tüntetéseken antiszemita szlogeneket skandáltak, megtámadtak több zsidó diákot, és sátortábort hoztak létre a kampusz közepén. Szerdán Mike Johnson, a képviselőház elnöke is megjelent az iskolában, ahol mérges tömeg fogadta – számolt be a Politico.
Johnson a helyszínen több New York-i republikánus törvényhozókkal karöltve felszólította az egyetem elnökét, hogy mondjon le. A tüntetők azonban azt kiabálták, hogy „Kik maguk?”, „Béna vagy, Mike!”, majd skandálni kezdték, hogy „Szabad Palesztinát”.
„Ha ezt nem sikerül gyorsan megfékezni, és ha ezeknek a fenyegetéseknek és megfélemlítéseknek nem vetünk véget, akkor el fog jönni az idő a Nemzeti Gárda bevetésére” – mondta Johnson.
Objektum doboz
A házelnök közvetlenül szembesült a Gázai Szolidaritási Táborral, amely az elmúlt héten felfordulásba sodorta az egyetemet. Johnson korábban egy rádióinterjúban „gyenge és alkalmatlan vezetőnek” nevezte a Columbia elnökét, Minouche Shafikot, aki nem tudja garantálni a zsidó diákok biztonságát. Bár eddig ő a legmagasabb rangú választott tisztségviselő, aki Shafik lemondását szorgalmazza, számos republikánus törvényhozó és John Fetterman demokrata szenátor is a leváltását követelte.
„Az az üzenetem a táborban lévő diákoknak, hogy menjenek vissza az osztályba, és hagyják abba ezt a hülyeséget”
– mondta Johnson. „Ne pazaroljátok tovább a szüleitek pénzét” – tette hozzá. (Egy félév a Columbia Egyetemen több, mint tízmillió forintba kerül.)
A Columbia szóvivője nem sokkal a törvényhozók felszólalása után azt mondta, hogy az a híresztelés, miszerint az egyetem a Nemzeti Gárda bevetését tervezi, „valótlan és megalapozatlan állítás”. Hangsúlyozta azonban, hogy „a jelenlegi tüntetés sérti az egyetemi szabályokat”, és hogy a tisztviselők intézkedéseket hoztak annak megszüntetésére.
Az elnöki hivatal szerda hajnalban az egyetemi közösségnek küldött e-mailben azt írta, hogy a Columbia 48 órán keresztül folytat tárgyalásokat a tábor képviselőivel. Azt is írták, hogy a tüntetők vállalták, hogy „jelentős számú sátrat eltávolítanak”, biztosítják, hogy a nem csatlakozók elhagyják a tábort, és megtiltják a „diszkriminatív vagy zaklató beszédet”.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán szintén elítélte az egyetemi tüntetéseket, mondván, hogy ami „Amerika egyetemi kampuszain történik, az borzalmas. Antiszemita csőcselék vette át a vezető egyetemek irányítását.”
Az elmúlt napokban demokraták is ellátogattak a Columbiára, hogy támogassák a zsidó diákokat, köztük volt Josh Gottheimer New Jersey-ből, Dan Goldman New Yorkból és Jared Moskowitz Floridából. Elítélték az antiszemitizmust, és bírálták Shafikot és más egyetemi vezetőket, amiért nem tesznek többet a zsidó diákok védelmében.
Joe Biden elnök álláspontja kevésbé volt egyértelmű. Amikor a hét elején megkérdezték, nem válaszolt arra, hogy Shafiknak le kellene-e mondania, bár a Fehér Ház nyilatkozatokat adott ki, amelyekben elítélték a Columbia antiszemitizmusát.
Objektum doboz
Írta a Magyar Hírlap