
„Nyilvánvalóan folyamatban vannak a tárgyalások Oroszországgal és Ukrajnával, és úgy gondolom, az elnök úgy döntött, hogy nem keveri össze a két kérdést. Ez nem jelenti azt, hogy Oroszországot másként kezeljük, mint bármely más országot” – mondta.
Hassett szerint a kérdés a konfliktusban a felek által elvesztett életek megmentéséről szól, ezért kontraproduktív lenne a vámok kérdését az asztalra tenni, miközben a békét próbálják elérni.
Donald Trump április 2-án jelentette be a más országok importjára kivetett kölcsönös vámokat. A minimális alapvám mértéke tíz százalék lesz. De szinte minden országnak megemelt adókulcsokkal kell majd szembenéznie – ezeket az államok kereskedelmi deficitjének mutatói alapján számolták ki az adott állammal szemben, hogy egyensúlyt teremtsenek.
Az amerikai vezető szerint a vámok bevezetése az Egyesült Államok gazdasági függetlenségének kinyilvánítása lesz, és segít abban, hogy hatalmas összegeket használjanak fel az államadósság törlesztésére.
A vámokat nem vezették be Oroszországgal és Belarusszal szemben sem. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint Oroszország azért nem került fel a listára, mert az Egyesült Államokkal nem folyik kézzelfogható számokban kifejezett kereskedelem. Mindazonáltal elismerte, hogy a más országokra kivetett vámok nem lennének előnyösek Oroszország számára, és óvatosnak kell lennie, hogy minimalizálja az intézkedések lehetséges hatásait a gazdaságra.