
A jelentés szerint a szakember elmondta, hogy a környezet háború utáni helyreállítása rendkívül összetett folyamat, amely nemcsak időt, hanem jelentős erőfeszítéseket is igényel a pusztulást szenvedett ökoszisztémák helyreállításához. Szerinte az ökoszisztéma különböző összetevőinek más-más időre van szükségük a helyreállításhoz, és sok közülük soha nem térhet vissza korábbi állapotába. Az erdőterületek esetében az optimista előrejelzések szerint legalább 70 év szükséges a teljes helyreállításhoz, míg a füves ökoszisztémák 10-50 éven belül képesek helyreállni – tette hozzá Jakiv Gyiduh ökológus és geobotanikus az rbc.ua hírportálnak írt cikkében.
Ha azonban a talaj megsemmisül, vagy a természetes képződmények, például a sziklák elpusztulnak, lehetetlen lesz helyreállítani őket. Előfordulhat, hogy élettelenek maradnak, nem tudják fenntartani a korábbi biológiai sokféleséget. Már a csernobili zóna példája is egyértelműen bizonyítja ezt. Ahol a sugárzási szint megengedi, ott fokozatosan helyreáll a természet, de vannak olyan területek is, ahol olyan magas a sugárzási szint, hogy még most is lakhatatlanok.
Az ukrajnai háború sokféle pusztítást hagy maga után, és a különböző ökoszisztémák eltérő érzékenységgel és ellenállással rendelkeznek ezekkel a hatásokkal szemben. A háború negatív hatásai különböző szakaszokban és formákban jelentkeznek, és egyes ökoszisztémák visszafordíthatatlan változások miatt elveszíthetik értéküket.
A közvetett befolyás ugyanilyen fontos. Jelenleg Ukrajnában jelentős területeken bányásznak, és az aknamentesítés folyamata több tíz évig is eltarthat. Ez idő alatt hatalmas mezőgazdasági területek maradnak használhatatlanok.