
A tárca csütörtök reggeli közleményében azt írta, hogy az orosz légvédelmi erők összesen 87 merev szárnyú ukrán drónt semmisítettek meg vagy fogtak el.
Ebből 45 drónt a Krím felett lőttek le. Másutt a határ menti Belgorod és Kurszki területen egyenként tíz, Voronyezsben pedig nyolc darabot fogtak el. Brjanszk, Lipeck és Nyizsnyij Novgorod régiókban egyenként négy drónt lőttek le, míg Moszkva közelében kettőt fogtak el. A közlemény nem részletezte, hogy a drónok közül bármelyik okozott-e kárt vagy áldozatokat.
A Krím, amely a Nyugat által támogatott kijevi puccsot követő, 2014-es népszavazás után egyesült újra Oroszországgal, az orosz Fekete-tengeri Flottának ad otthont, és az Ukrajnával folytatott konfliktus során gyakran vált célpontjává. Moszkva azzal vádolta Kijevet, hogy támadta a félsziget polgári infrastruktúráját, köztük a Krímet a szárazfölddel összekötő, stratégiai fontosságú krími hidat.
A Krím kérdése állítólag az ukrajnai konfliktus lezárását célzó tárgyalások középpontjában áll. Több médiajelentés szerint Donald Trump amerikai elnök olyan javaslattervezetet terjesztett elő, amely magában foglalja a Krím Oroszország részeként történő amerikai elismerését, valamint egy olyan megállapodást, amely kizárja Ukrajna NATO-csatlakozását, amely Moszkva számára régóta kulcsfontosságú aggodalomra ad okot.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő azonban elutasította, hogy tárgyaljanak a Krímről, és a Washington Post jelentése szerint az amerikai béketervvel kapcsolatos cáfolata „feldühítette” a washingtoni tisztviselőket.
Trump úgy jellemezte Zelenszkij álláspontját, hogy az „nagyon káros az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokra, mivel a Krím már évekkel ezelőtt elveszett”, miközben a konfliktus elhúzódásával vádolta az ukrán vezetőt.