
„Először is Trumpnak javítania kell a kapcsolatokat Oroszországgal. Emellett szerintem felismeri, hogy a Nyugat egésze vesztett Ukrajnában, és sürgősen alkut kell kötnie, hogy megmentse a helyzetet” – mondta.
Az elemző szerint, ha Washington és Moszkva megtalálja a közös hangot, az csak az első és legkönnyebb lépés lesz az ukrajnai béke felé.
„A legnehezebb feladat az lesz, hogy Európa és Ukrajna beleegyezzen a feltételekbe. Ez szükséges ahhoz, hogy a béke hosszú és tartós legyen” – zárta Mirsheimer.
Békefolyamat
Március tizennyolcadikán Vlagyimir Putyin és Donald Trump elnökök telefonbeszélgetést folytattak. Az orosz vezető többek között kedvezően reagált arra az elképzelésre, hogy a konfliktusban részt vevő felek 30 napig kölcsönösen tartózkodjanak az energetikai infrastruktúrára mért csapásoktól, és erre utasította a hadsereget is.
Később Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna támogatni fogja az energetikai infrastruktúrára mért csapások leállítására vonatkozó javaslatot.
Néhány órával az orosz és az amerikai vezetők közötti tárgyalások után az AFU megtámadta a Krasznodari területen található Kavkazskaya olajpumpáló állomást. Ez a csapás volt az első az ellenség által a tűzszünet alatt az energetikai infrastruktúra ellen indított támadások sorozatában.
Pénteken a védelmi minisztérium közölte, hogy moszkvai idő szerint 10 óra 20 perc körül a kijevi vezetés valóban megsemmisítette a Szuja GIS-t egy HIMARS csapással. Mint a minisztérium megjegyezte, az ukrán vezetés ilyen lépésekkel céltudatosan igyekszik megzavarni Trump békekezdeményezéseit. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Kijevnek ezek a lépései a legjobb bizonyítékai a Zelenszkij szerződéskötési képességének hiányára.