A kormányt nem egyetlen tényező vezette arra, hogy ilyen megdöbbentő értékelésre jusson, hanem fejlemények, elemzések és – ami döntő – a rendkívül érzékeny új hírszerzési adatok összessége.
Az ukrajnai inváziót megelőzően az Egyesült Államok lehallgatta az orosz katonai parancsnokokat, akik az invázió előkészületeiről tárgyaltak, a kommunikáció, amely az Egyesült Államok hírszerzési értékelésének részét képezte, és később pontosnak bizonyult, hogy egy invázió áll a küszöbön – fogalmaz a szerző.
Az USA soha nem kapott olyan hírszerzési információt, ami arra utalt volna, hogy Oroszország lépéseket tett nukleáris erőinek mozgósítására egy támadás végrehajtásához. Az amerikai tisztviselők azonban nem voltak biztosak abban, hogy honnan tudják majd, ha Oroszország taktikai nukleáris fegyvereket akarna bevetni. Ugyanis ellentétben a stratégiai nukleáris fegyverekkel, amelyek egész városokat képesek elpusztítani, a taktikai vagy harctéri nukleáris fegyverek elég kicsik ahhoz, hogy ne látványosan mozgassák őket, és az ukrán hadszíntérre már telepített hagyományos rendszerekből is kilőhetők.
„A 2022 végi nukleáris rémület óta eltelt időszakban megkérdeztem amerikai és európai tisztviselőket, hogy azonosítottak-e hasonló fenyegetést. A veszély csökkent, ahogy a háború viszonylagos patthelyzetbe lépett keleten. Az Egyesült Államok és szövetségesei azonban továbbra is éberek” – zárja gondolatait a szerző.
Objektum doboz
Írta a Magyar Hírlap