
MH/MTI
2025. április 3. csütörtök. 21:57
J. D. Vance a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban közölte, hogy az amerikai termelők számára egyszerűsítik a szabályozásokat, ami csökkenti a gyártási költségeket, valamint azzal érvelt, hogy az első Trump-adminisztráció idején bevezetett védővámoknak sem volt inflációs hatásuk. Az alelnök úgy fogalmazott, hogy a „globális gazdaság” kialakuló rendszerében az Egyesült Államok államadósságának jó része abból halmozódott fel, hogy azokat az árukat vásárolta meg, amelyeket más országokban gyártottak.
„Ez nem a gazdasági virágzás receptje. Ez nem recept az alacsony árakra, és nem receptje a jó munkahelyeknek az Amerikai Egyesült Államokban” – fogalmazott J. D. Vance, és kifejtette, hogy „rengetegen gazdagodtak meg az amerikai munkahelyek külföldre telepítéséből, csak az amerikai munkások nem lettek gazdagabbak”.
Az alelnök ugyanakkor türelmet kért, és megjegyezte, hogy időbe telik, amíg a vámok, a kormányzati megtakarítások és az ipartámogatás segít az amerikai átlagembereken.
Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a CBS reggeli műsorának adott interjúban elismerte, hogy a vámok miatt a külföldi gyártású termékek drágulhatnak, de ennek mértékét alacsonynak mondta, és azt hangoztatta, hogy az amerikai termékek ára nem növekszik majd. „Első alkalommal az életünkben gondolunk azokra az amerikaiakra, akik előállítják az árukat, és az ezeket gyártó üzemekben dolgoznak – fogalmazott, és hozzátette, – itt az idő, hogy rájuk fordítsunk gondot, és ne a világra.”
A kereskedelmi ügyekért felelős miniszter azt mondta, hogy a vámok által ösztönzött beruházások már megkezdődtek, az építkezések elindultak, ami amerikai emberek számára jelent munkahelyet.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára a CNN hírtelevízió adásában a Donald Trump elnök által bejelentett új vámrendszer mellett érvelve arra mutatott rá, hogy a termelés külföldre helyezése miatt 1997 óta ötmillió amerikai munkahely szűnt meg, és mintegy 90 ezer gyártóüzemet zártak be. A vámok inflációnövelő hatásának ellensúlyozásaként a szóvivő az amerikai vállalkozásokat sújtó szabályozás egyszerűsítését, valamint az energiatermelés fokozását említette, ami a belföldi gyártás költségeit mérsékli.
A kongresszus felsőházában a vámok bejelentését követő napon, csütörtökön bemutattak egy törvényjavaslatot, amely a szenátus jóváhagyásához kötné – csaknem kétharmados támogatással –, hogy a mindenkori elnök új vámokat vezessen be.
Chuck Grassley, Iowa állam republikánus szenátora az egyik kezdeményező azt hangoztatta, hogy a tervezeten már régóta dolgozik, az független a Trump-adminisztráció által most bejelentett új vámrendszertől.
A szenátus még szerdán, nem sokkal a vámok bejelentése után elfogadott egy jogszabályjavaslatot, amely a Kanadával fennálló kereskedelmet hivatott a vámoktól védeni. A tervezet mellett szavazott négy republikánus szenátor, és ezzel megkapta a többséget. A törvény elfogadása a képviselőházban kétséges, és szinte kizárt, hogy Donald Trump elnök az aláírásával szentesítené.