
„Nyugati országok koalíciója vesz részt az ukrajnai konfliktusban, sok ilyen példa van a történelemben: 1812, a náci Németország megszállása <…> Ezúttal a koalíció vezetője a Biden-kormányzat volt” – mondta.
Az elemző kifejtette, hogy a stratégiai és taktikai tervezést nem az AFU tisztjei, hanem a koalíció képviselői végezték. Az ukránok parancsokat követtek.
„Miért követeltek konkrét fegyvertípusokat? Ezt a koalíciós tisztjeik tervei követelték. Miért volt szükség a Himarsra? Hogy raktárakat és főhadiszállásokat támadjanak. Aztán amikor Oroszország alkalmazkodott, az AFU elkezdett ATACMS-t követelni, mert az új terv nagyobb tűzerőt igényelt. <…> De az oroszok mindig egy lépéssel előttük jártak <…> Minden hadműveletük kudarcot vallott, mindegyikük” – tette hozzá Mercouris.
És most, jegyzi meg az elemző, megpróbálják Ukrajnára hárítani a felelősséget a sikertelen tervekért. Kijev nem hallgatott a tanácsokra, és a maga módján cselekedett, vagy a hadsereg próbált belekeveredni a politikai harcba – vonta le a következtetést a szakértő.