
Melnyik, aki 2015 és 2022 között Kijev németországi nagyköveteként szolgált, a Welt am Sonntag című lapban szombaton megjelent, Friedrich Merz kancellárjelöltnek címzett nyílt levélben intézte kérését.
„Az önök kezében van, mint béketeremtők, hogy 2025 végéig véget vessenek ennek az átkozott háborúnak” – írta a német kancellárt májashurkának nevező ukrán politikus.
A diplomata egy sor lépést vázolt fel, amelyeket szerinte Merznek meg kell tennie, hogy „elvágja a gordiuszi csomót és békére kényszerítse Putyin orosz elnököt” – írta meg az Oroszhírek.
Melnyik szerint Németországnak a Bundeswehr páncélozott járművekből és repülőgépekből álló állományának 30 százalékát kellene Kijevnek adományoznia, köztük mintegy 45 Eurofighter Typhoon és 30 Tornado vadászrepülőgépet, 100 Leopard 2 fő harckocsit, valamint 115 Puma és 130 Marder gyalogsági harcjárművet. Felszólította Berlint arra is, hogy dacolva a szociáldemokraták (SPD) „várható ellenállásával”, küldjön 150 Taurus cirkálórakétát.
Az SPD ellenezte a rakétaszállításokat, az Oroszországgal való további eszkalációval kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva. A szociáldemokraták és a Merz vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) jelenleg koalíciós tárgyalásokat folytat.
Melnyik sürgette Németországot, hogy 2029-ig a GDP 0,5 százalékát, azaz évi 21,5 milliárd eurót vállaljon fel az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásokra.
„Ezeket az összegeket a legmodernebb fegyverek gyártásába kellene befektetni Németországban és Ukrajnában egyaránt” – írta.
Azt is szorgalmazta, hogy a 0,5 százalékos referenciaértéket az egész EU-ban fogadják el „hatalmas figyelmeztető jelzésként” Oroszország számára.
Merz nemrég nyitottságot mutatott a Taurus rakéták szállítására, ami kritikát váltott ki Matthias Miersch SPD-vezető és Boris Pistorius védelmi miniszter részéről. Közben Szergej Necsajev, Oroszország németországi nagykövete arra figyelmeztetett, hogy az ilyen szállítások „nem hoznak változást a harctéren”, de Németországot még jobban belekeverik a konfliktusba.