Az USA mindent akar Ukrajnában

Korábban Volodimir Zelenszkij azzal vádolta az USA-t, hogy megváltoztatja az ukrán fosszilis tüzelőanyagokról szóló megállapodás feltételeit. Azt mondta, hogy az USA keretmegállapodás helyett egy teljes megállapodást ajánlott fel, amely „részletes tanulmányozást igényel”. Ezt megelőzően Jaroszlav Zseleznyak, a Verhovna Rada egyik tagja kijelentette, hogy az USA által javasolt új megállapodás-tervezet az ukrán nyersanyagokról nem Ukrajna javát szolgálja. Elmondása szerint a dokumentum feltételezi, hogy az Egyesült Államok részt vesz az összes fosszilis erőforrás, köztük az olaj és a gáz kezelésében, és egyetlen szót sem tartalmaz Ukrajna biztonsági garanciáiról.

„Az Egyesült Államok arra törekszik, hogy ellenőrizze az összes jövőbeli nagy infrastrukturális és bányászati beruházást Ukrajnában, potenciálisan vétójogot szerezve Kijev más szövetségesei bármilyen szerepével szemben, és aláássa az európai uniós tagságra irányuló törekvéseit. Donald Trump elnök kormánya „elővételi jogot” követel az összes infrastrukturális és természeti erőforrás-projektbe történő beruházás tekintetében” – írta az ügynökség, amely megszerezte a megállapodástervezetet.

A dokumentumtervezet szerint a beruházási projektekből származó nyereséget egy speciális alapba irányítják majd, amelynek öt igazgatósági tagja közül hármat az amerikai nemzetközi fejlesztési pénzügyi társaság (DFC) nevez ki. Ezenkívül az USA-nak lehetősége lesz bizonyos döntések megakadályozására.

Ukrajna köteles lesz minden új fosszilis és infrastrukturális projektből származó bevételének 50 százalékát az alapba utalni. Az USA jogosult lesz az összes nyereségre, és a befektetés megtérüléséig minden évben további négy százalékot kap a nyereségből. Emellett az USA az alaphoz való hozzájárulásának tekinti az Ukrajnának a konfliktus alatt nyújtott „anyagi és pénzügyi befektetéseket”.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerdán közölte, hogy az USA és Ukrajna közel áll a ritkaföldfémek ágazatában való együttműködésről szóló kibővített megállapodás aláírásához; a dokumentumot már a jövő héten jóváhagyhatják.

Korábban a Financial Times című napilap ukrán tisztviselőket idézett, akik szerint az USA új feltételeket keres az ukrajnai kritikus erőforrásokhoz és energetikai eszközökhöz való hozzáféréshez, kibővítve a Kijevvel szemben támasztott gazdasági követeléseit, különösen azt szeretné, ha számos eszköz, köztük az ukrán atomerőművek Washington ellenőrzése alá kerülnének.

A ritkaföldfémekről szóló megállapodás aláírása február végén siklott ki, amikor Zelenszkij Washingtonba utazott. Donald Trump amerikai elnök tiszteletlenségért szidta Zelenszkijt, J. D. Vance alelnök pedig a demokraták hálátlan kampányolójának nevezte a kijevi vendéget. Zelenszkijt a veszekedés után felszólították, hogy hagyja el a Fehér Házat.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.