Ifj. Lomnici Zoltán
2024. február 1. csütörtök. 11:07
Az amerikai államadósság 23 százalékkal emelkedett szűk három év alatt, azaz a 2020 végén mért közel 27 ezer milliárd dollárról 2023 végéig mintegy 33 ezer milliárd dollárra nőtt, és Amerikának még mindig hatalmas kereskedelmi hiánya van, miközben az ipara (pl. chipgyártás) jelentős mértékben kitett maradt Kína irányában.
2022-ben az USA árukereskedelmi hiánya elérte az 1,31 billió dollárt, amely több mint 3 billió dollár importból és 2 billió dolláros exportból áll. Kína az Egyesült Államok harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere a szomszédos Mexikó és Kanada után, és az Egyesült Államok elsődleges importszállítója (és az USA a kínai export legnagyobb vásárlója).
A Bidenomics, a Fehér Ház hivatalos kormányzati honlapja szerint, egy „gazdasági jövőkép”, amelynek középpontjában három fő pillér áll: az okos közberuházások Amerikában, a munkavállalók megerősítése és képzése a középosztály növekedése érdekében és a verseny ösztönzése a költségek csökkentése, valamint a vállalkozók és a kisvállalkozások fellendítése érdekében. Biden 2020 nyarán, jelölti kampányában bemutatta a „Building Back Better Plan” nevű gazdaságpolitikai tervet, ennek nyomán 2021 márciusára megkezdték egy jogalkotási csomag előkészítését 3 billió dollár költési értékben, részben azzal finanszírozva, hogy 1993 óta az első nagy szövetségi adóemelés keretében 28 százalékra emeljék (vissza) a társasági adókulcsot, miután Biden elődje, a vállalkozásbarát Trump 35 százalékról 21 százalékra csökkentette az adókulcsot. „Ha a középosztály jól teljesít, mindenki jól jár” – emelte ki Biden többször is. Ez a Bidenomics alaptétele: a jólét alulról felfelé és középen kifelé növekszik. Ennek ellenére a megélhetési válság, amit Biden kormányzása nem tudott kezelni: az átlagos reál órabér 2,5 százalékkal csökkent a Biden-adminisztráció három éve alatt, a szokásos heti medián kereset pedig 3,2 százalékkal csökkent.
Biden elnök hivatalba lépése óta a fogyasztási cikkek ára 17,2 százalékkal nőtt, és egy átlagos amerikai háztartás havi jelzálog-törlesztőrészlete a duplája annak, mint ami három évvel ezelőtt volt. A legfrissebb adatok sem kedvezőek: az amerikai háztartások valós mediánjövedelme 2022-ben 74 ezer 580 dollár volt, ami 2,3 százalékos csökkenés 2021-hez képest. A Biden-kormányzat gazdaságpolitikája jelentős költségeket emészt fel, és ugyanakkor finanszírozhatatlan.
Az amerikai baloldal kísértetiesen hasonlóan működik, mint a magyar baloldali kormányok 2010 előtt: populizmus, jóléti ígéretek, osztogató attitűd, felelőtlen költségvetési politika, a munka fokozott megadóztatása és mindennek nyomán mégis egyre romló életszínvonal, reálbérszint-csökkenés, szegény- és vállalkozásellenes kormányzás. Bidenék feláldozták a kormányzati felelősséget a populizmus, egy rosszul sikerült új „New Deal” oltárán: rosszul informált, pazarló kormányzati döntésekkel mesterségesen „felfújták” a piacot, és arra kényszerítette a nemzeti jegybank szerepét ellátó Federal Reserve-t, hogy két éven keresztül folyamatosan emelje a kamatlábakat. Mindezek eredménye végső soron az amerikaiak életszínvonalának rosszabbodása és a további eladósodás.
A Financial Times és a University of Michigan Ross School of Business számára készített felmérésből kiderül, hogy a szavazók csaknem 70 százaléka gondolja, hogy Biden gazdaságpolitikája ártott vagy nem volt hatással az Egyesült Államok gazdaságára, közülük 33 százalék vélte úgy, hogy az elnök politikája „nagyon ártott a gazdaságnak”; a megkérdezettek csupán 26 százaléka szerint segítette a gazdaságot az elnök gazdaságpolitikája. Az AP-NORC kutatóközpont mérése szerint, mindössze az amerikaiak 36 százaléka ért egyet azzal, ahogy a Biden-adminisztráció a gazdaságot kezeli, míg az elnök politikáját általában 42 százalék támogatja. Ilyen gyenge jóváhagyási számok ismeretében a „Bidenomics” az újraválasztási kampány meggondolatlan szlogenjének tűnhet.
A szövetségi Képviselőház Kisvállalkozói Bizottságának tegnapi hivatalos nyilatkozata szerint a Bidenomics teljes katasztrófa a kisvállalkozások számára. „A dolgok nem javulnak. Valójában 52 éve vagyok üzletember. Az autóiparban dolgozom. Sok mindent láttam. De a helyzet a következő: hazugságot árulnak. Ha olyan infláció van, mint nálunk, akkor nincs ellátási lánc. A kamatlábak olyanok, amilyenek. Nincs mód arra, hogy kijussunk belőle. És hadd mondjam el, amikor arról beszélnek, hogy valami lement, akkor ott az alap sokkal magasabb, mint ami korábban volt. És ez az embereknek most fáj. A kisvállalkozások nem tudják a béreket az inflációhoz igazítani. Most azt mondják, hogy a bérek megelőzik az inflációt, de ez nem igaz. A kisvállalkozások nem tudnak lépést tartani ezzel.”
Ez várna tehát most Trumpra, úgy, hogy a súlyos bel,- és külpolitikai válságok sorát még nem említettük.