Grönland kiszállna

Egede beszéde, amely Donald Trump megválasztott amerikai elnök azon megjegyzései nyomán hangzott el, amelyekben kifejezte, hogy Grönland „birtoklását és ellenőrzését” szeretné elérni, kifejezte azt az óhaját is, hogy erősítse Grönland együttműködését más országokkal – tájékoztat a Reuters.

„Itt az ideje, hogy mi magunk tegyünk egy lépést, és alakítsuk a jövőnket, abban a tekintetben is, hogy kivel fogunk szorosan együttműködni, és kik lesznek a kereskedelmi partnereink” – mondta.

A függetlenségi mozgalom az utóbbi években egyre nagyobb teret nyert Grönlandon, részben a dán hatóságok 20. századi visszaéléseiről szóló leleplezéseknek köszönhetően, beleértve az 1960-as években indított akaratlan születésszabályozási kampányt.

Grönland 1953-ig dán gyarmat volt, de ma Dánia önigazgatású területe, és 2009-ben szavazással elnyerte a jogot, hogy függetlenséget követeljen. A grönlandi kormány 2023-ban nyújtotta be első alkotmánytervezetét.

„A történelem és a jelenlegi állapotok azt mutatják, hogy a Dán Királysággal való együttműködésünkkel nem sikerült megteremteni a teljes egyenlőséget” – mondta Egede.

„Itt az ideje, hogy országunk megtegye a következő lépést. A világ más országaihoz hasonlóan nekünk is azon kell dolgoznunk, hogy elhárítsuk az együttműködés útjában álló akadályokat – amelyeket a gyarmatosítás béklyóinak nevezhetünk – és előrelépjünk” – mondta.

Hozzátette, hogy a grönlandi népnek kell döntenie a függetlenségről, de azt nem mondta, hogy mikor kerülhet sor a szavazásra.

Bár Grönland 57 000 lakosának többsége támogatja a függetlenséget, az időzítéssel és az életszínvonalra gyakorolt lehetséges hatással kapcsolatban megosztottság tapasztalható.

Grönland kormánya kétszer is elutasította Trump ajánlatát a sziget megvásárlására, 2019-ben és tavaly is, Egede pedig azt állította, hogy „Grönland a miénk. Nem vagyunk és soha nem is leszünk eladhatóak”.

A beszédben nem tett említést sem Trumpról, sem az Egyesült Államokról. Grönland fővárosa, Nuuk közelebb van New Yorkhoz, mint a dán fővároshoz, Koppenhágához.

A gazdag ásványkincs-, olaj- és földgázkincsek ellenére Grönland gazdasága továbbra is törékeny, és nagymértékben függ a halászattól és a Dániától kapott éves támogatásoktól.

Grönlandon április 6. előtt parlamenti választásokat tartanak.

Magyar hírlap

Translate »