
„Kínának és az EU-nak teljesítenie kell nemzetközi kötelezettségeiket, közösen kell fenntartaniuk a gazdasági globalizáció trendjét, és védeniük kell a nemzetközi kereskedelmi környezetet” – mondta a Pedro Sánchez spanyol miniszterelnökkel Pekingben tartott találkozóján.
A kínai vezető a nemzetközi rend védelmére is felszólított.
„A vámháborúknak nem lesznek győztesei, az egész világgal szemben fellépni azt jelenti, hogy elszigeteled magad” – magyarázta Hszi Csin-ping.
Szavai szerint Kína soha nem támaszkodott mások kegyeire, és nem fél az észszerűtlen nyomástól. A külső környezet változásától függetlenül Peking magabiztos, határozott és a saját ügyeire összpontosító marad – tette hozzá a kínai elnök.
A Fehér Ház vezetője, Donald Trump április 2-án jelentette be a más országokból származó importra vonatkozó, kölcsönös vámok bevezetését. A minimális alapvám mértéke tíz százalék lesz. Ugyanakkor szinte minden országnak megemelt adókulcsokkal kell majd szembenéznie – ezeket az államok kereskedelmi deficitjének mutatói alapján számították ki egy adott állammal szemben az egyensúly elérése érdekében.
Kínával szemben az új vámok a már meglévő vámokra rakódtak rá, és kezdetben 54 százalékot értek el. Válaszul a kínai államtanács további 34 százalékos vámokat vetett ki az összes amerikai árura.
Az USA a maga részéről 104 százalékra emelte a vámokat, amelyre Peking 84 százalékos kiegészítő vámtétellel válaszolt. Trump ezután először 125 százalékra, majd hamarosan 145 százalékra emelte a vámokat Kína esetében.
Mint Lin Jian kínai külügyminisztériumi szóvivő megjegyezte, a vámháborúnak nincsenek nyertesei, Peking nem akar harcolni, de nem is fél a harctól.