Kína készen áll fegyveres erőket küldeni Ukrajnába békemisszióban

A francia külügyminiszter kétnapos kínai látogatása alatt lehetőség nyílhat felderíteni, hogy Kína mit gondol jelenleg egy lehetséges ukrajnai béke körülményeiről. Peking jellemzően óvatosan, vagy csak fű alatt támogatta az orosz megszállást, de könnyen lehet, hogy szerintük is eljöhetett a rendezés ideje.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter csütörtökön megkezdte kétnapos kínai látogatását, ahol kínai kollégájával az ukrajnai háborúról és a Kína és Európa közötti régóta fennálló kereskedelmi érdekkülönbségekről egyeztetett.

Barrot találkozott Vang Yi kínai külügyminiszterrel, aki a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy mindkét országnak az egyoldalúság helyett a multilateralizmust kell választania, a szétválás és elszigetelődés helyett a kölcsönös előnyökre, win-win megállapodásokra kell törekednie.

A francia külügyminiszter később Li Csiang miniszterelnökkel is találkozott, aki hangsúlyozta, hogy a jelenlegi világhelyzet nem békés, és a bizonytalanság növekszik. Li szerint Kína és Franciaország is független és felelős nagyhatalomnak számít, ezért erősíteniük kell együttműködésüket.

Míg Franciaország határozottan támogatja Ukrajnát az orosz invázióval szemben, Peking óvatos diplomáciával és az orosz természeti előforrások felvásárlással gazdaságilag is hozzájárul Oroszország túléléséhez.

A látogatás időzítése különösen fontos, mivel Emmanuel Macron francia elnök ugyanezen a napon jelentette be, hogy egy esetleges békemegállapodás után – bizonyos feltételek mellett – a „hajlandók koalíciója” készen áll fegyveres erőket küldeni Ukrajnába a béke garantálására.

A találkozó jó alkalmat nyújt arra, hogy a franciák felmérjék Peking jelenlegi álláspontját a háború állásáról. Kínának rendkívül előnyös volt látni, hogyan viselkedik egy ilyen helyzetben az USA, és az orosz nyersanyagokhoz is nyomott áron juthattak, de a szakértői konszenzus szerint kereskedelmileg a stabilitás visszaállása előnyösebb lenne nekik.

Az EU legtöbb tagállamának régóta komoly aggályai vannak a kínaiak tisztességtelennek tartott gyakorlataival.

Egyrészt cégeikbe hatalmas állami támogatásokat nyomnak, ami miatt aránytalan előnyből indulnak európai versenytársaikhoz képest, másrészt az itt fejlesztett technológiákat is előszeretettel veszik át, anélkül, hogy erről lett volna megegyezés.

A találkozó keretében a felek közös nyilatkozatot is kiadtak az éghajlatváltozás visszafogását célzó Párizsi Megállapodás 10. évfordulója alkalmából, hangsúlyozva az együttes fellépés fontosságát.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.