
Nagy Áron
2025. április 7. hétfő. 23:05
A kínai kormány szerint az Egyesült Államok olyan lépéseket tett, amelyek sem a közgazdaságtan alapelveivel, sem a többoldalú kereskedelmi tárgyalások eredményeivel nincsenek összhangban. A Kína budapesti nagykövetsége által szerkesztőségünkhöz eljuttatott dokumentum úgy fogalmaz:
„Az Egyesült Államok ezzel figyelmen kívül hagyja, hogy hosszú időn keresztül jelentős előnyöket élvezett a nemzetközi kereskedelemből, miközben a vámokat fegyverként használja önös érdekből, maximális nyomásgyakorlás céljából.”
A közlemény szerint ez a magatartás klasszikus példája az egyoldalúságnak, a protekcionizmusnak és a gazdasági megfélemlítésnek. „A kölcsönösség” és „méltányosság” álarca mögött az USA zéró összegű játszmát folytat, lényegében az „Amerika az első” és az „amerikai kivételesség” elvét érvényesíti.”
Peking úgy látja: az amerikai fél ezzel fel akarja forgatni a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rendet, hogy saját érdekeit a nemzetközi közösség közös java fölé helyezze, „és hegemón törekvéseit más országok jogos érdekeinek kárára vigye véghez” – fogalmaz a dokumentum.
Kína ezzel szemben továbbra is elkötelezett a nyitottság és az együttműködés mellett. „Továbbra is előmozdítjuk a magas színvonalú nyitást. Fokozatosan bővítjük az intézményi nyitást a szabályozás, irányítás és standardok terén. Olyan piacorientált, törvényeken alapuló és nemzetközileg versenyképes üzleti környezetet alakítunk ki, amelyben a fejlődési lehetőségeinket megosztjuk a világgal a kölcsönös előnyök érdekében” – áll a közleményben.
Peking szerint a világ nem térhet vissza a kölcsönös elszigeteltség és a megosztottság időszakába. „Az egész világ a kölcsönösen előnyös együttműködésre törekszik. Az olyan gazdasági zsarolás, amely másokra hárítja át a kockázatokat, végső soron visszaüt.”
A dokumentum szerint „a fejlődés minden ország elidegeníthetetlen joga, nem pedig kiváltság csupán néhány ország számára.” A kínai kormány azt is hangsúlyozza, hogy a nemzetközi ügyeket közösen kell megvitatni, és a világ jövőjéről minden országnak együtt kell döntenie. „A kereskedelmi és vámtarifákkal vívott háborúkban nincsenek győztesek. A protekcionizmus zsákutca.”
Peking biztos abban, hogy a világ túlnyomó többsége nem az amerikai hegemónia, hanem az igazságosság oldalán áll majd. „Bízunk benne, hogy az igazságosság és méltányosság iránt elkötelezett országok többsége a történelem jó oldalára áll, és saját érdekei szerint fog cselekedni. A világnak a méltányosságot kell választania, nem pedig a hegemóniát!”