
Brüsszel attól tart, hogy Musk leállíthatja a szolgáltatást és megzavarhatja az ukrán katonai kommunikációt. Musk, Donald Trump amerikai elnök egyik legfőbb szövetségese és a Starlinket üzemeltető SpaceX vezérigazgatója 2022 óta több mint 40 ezer műholdas internetterminált adományozott Kijevnek. Az ukrán erők nagymértékben támaszkodnak a rendszerre a harctéri műveletek során. A SpaceX hozzáférést biztosított a Starshieldhez is, a hálózat biztonságosabb, katonai szintű változatához.
A feszültség azután tetőzött, hogy Musk megtagadta Ukrajna kérését, hogy a Starlinket a Krím felett aktiválja, és ezzel állítólag meghiúsított egy tervezett dróncsapást orosz hajók ellen. Múlt hónapban Musk azt írta az X-en, hogy „a Starlink rendszer az ukrán hadsereg gerince”, és arra figyelmeztetett, hogy „az egész frontvonaluk összeomlana, ha kikapcsolnám”.
A Politico arról számolt be, hogy az EU tisztviselői most úgy tekintenek Musk Ukrajnával szembeni növekvő kritikájára, mint a Starlink megbízhatóságát fenyegető veszélyre. Brüsszel állítólag több céggel, köztük az Eutelsattal is tárgyalásokat folytat alternatívák felkutatásáról. Eva Berneke, az Eutelsat vezérigazgatója megerősítette a felhasználói készletek uniós finanszírozásáról és a kapacitást növelő további műholdindításokról szóló megbeszéléseket.
„A Starlinkkel való együttműködés olyan függőség, amelyről a Fehér Házban vagy Mar-a-Lagóban lehet dönteni. Jó, ha többféle lehetőségünk van” – mondta Berneke a lapnak. Ugyanakkor elismerte, hogy egyetlen szolgáltató sem közelíti meg a Starlink méreteit. A Starlink mintegy hétezer műholdat üzemeltet, szemben az Eutelsat hatszáz műholdjával. A Starlink forgatókönyvtől függően 23-490-szer nagyobb kapacitást kínál Ukrajna felett.
„Ha átvennénk a teljes csatlakozási kapacitást Ukrajna és az összes állampolgár számára, nem lennénk képesek erre” – ismerte el.
Thomas Regnier, az Európai Bizottság szóvivője megerősítette a kezdeményezést, és a Politico című lapnak elmondta, hogy „valóban folynak tárgyalások az EU szintjén, a tagállamokkal és az iparággal”.
A Starlink alacsony Föld körüli pályán keringő műholdakból álló konstellációja nagysebességű, alacsony késleltetésű internetet kínál – ami létfontosságú a frontvonalbeli koordináció és a drónhadviselés szempontjából. A Starlink 2019 óta uralja a műholdas internet piacát, több műholdat indított el, mint bármelyik versenytársa. Bár az olyan riválisok, mint az Eutelsat, az Amazon Project Kuiper és a kanadai Telesat nemrégiben fokozták a beruházásokat, még mindig messze elmaradnak – így nem valószínű, hogy az EU egyhamar életképes helyettesítővel tudna szolgálni.
Bár Volodimir Zelenszkij kormánya kezdetben Muskot kulcsfontosságú támogatónak tekintette, a kapcsolatok megromlottak, mivel a technológiai milliárdos egyre kritikusabbá vált Kijev háborús erőfeszítéseivel szemben.