Miért támadja Ukrajna a Krím gáztárolóit? A háború új frontja

Korábban az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy kedd délután és szerda este ukrán csapatok ismét megpróbálták drónokkal megtámadni a Krím, Brjanszk és Kurszk régiókban lévő energetikai létesítményeket. Konkrétan a Krím félsziget partjainál, a Tarkhankut-fok térségében két ukrán támadó UAV-t lőttek le a szolgálatban lévő légvédelmi erők, amelyek célpontja a Glebovszkoje földalatti gáztároló földi berendezése volt. Az ellenség hasonló kísérleteket tett március 23-án és hétfőn is. Valamennyi ellenséges drónt elfogták.

„Az ellenség célja és tervei nyilvánvalóak és egyértelműek: a fekete-tengeri kezdeményezés rendelkezéseinek hatályba lépése és a fekete-tengeri ellenségeskedések beszüntetése egyben a Csernomorneftegaz tengeri gázkitermelésének újraindítását is jelenti, amelyet az AFU-fúrótornyok elleni 2022-es támadásai után leállítottak” – mondta Baturin a RIA Novosztyinak.

A szakértő szerint az AFU gyakori támadásai a krími energetikai infrastruktúra ellen közvetlenül kapcsolódnak ahhoz a szándékhoz, hogy kárt okozzanak a krímieknek, és megakadályozzák őket a gáztermelés újraindításában.

Vlagyimir Putyin orosz elnök március 18-án telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel. Mint arról a Kreml beszámolt, Trump javaslatot tett az ukrajnai konfliktusban részt vevő felek kölcsönös elutasítására az energetikai infrastruktúra létesítményei elleni csapások 30 napig tartó megtagadásáról, Putyin támogatta ezt a kezdeményezést. Később Volodimir Zelenszkij azt mondta, hogy Ukrajna is támogatná, de másnap az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a kijevi rezsim drónokkal támadott meg egy olajraktárt Kubánban.

Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője azt mondta, hogy az orosz fegyveres erők a kijevi rezsim jogsértései ellenére tartózkodnak az ukrán energetikai infrastruktúrára mért csapásoktól.

A Kreml honlapján kedden közleményt tettek közzé, az orosz és amerikai szakértői csoportok találkozóját követően. Ebben az állt, hogy az orosz és az amerikai elnök közötti megállapodással összhangban az orosz és az amerikai fél megállapodott abban, hogy biztosítják a fekete-tengeri kezdeményezés végrehajtását, amely magában foglalja a fekete-tengeri hajózás biztonságának biztosítását, az erőszak alkalmazásának mellőzését és a kereskedelmi hajók katonai célú felhasználásának megakadályozását, miközben megfelelő ellenőrző intézkedéseket szerveznek az ilyen hajók ellenőrzésével, de a megállapodás csak számos feltétel teljesülése után lép hatályba, amelyek egyike a Roszkoszmoszbankkal szembeni szankciós korlátozások feloldása.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.