
MH/ MTI
2025. április 6. vasárnap. 8:54
A kétoldalú kapcsolatoknak „tiszteletteljesnek, átláthatónak és kölcsönösen előnyösnek kell maradniuk” – számolt be Javier Martínez-Acha panamai külügyminiszter az X platformon Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettessel Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter jövő hétre tervezett látogatása előtt folytatott telefonbeszélgetéséről.
A telefonbeszélgetésben a panamai külügyminiszter megerősítette, hogy „minden együttműködés Panama és az Egyesült Államok között az alkotmányunk, a törvényeink és a Csatorna-semlegességi szerződés keretein belül fog zajlani”. A Landau-val folytatott eszmecserét „szívélyesnek és konstruktívnak” nevezte.
Az illegális bevándorlás mellett olyan témák is szóba kerültek, mint a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem. Megvitatták továbbá a Panama-csatorna mindkét bejáratánál lévő kikötői koncessziók tervezett eladását a hongkongi Hutchison által a Blackrock amerikai befektetői csoportjának.
Az amerikai külügyminisztérium bejelentette, tájékoztatása szerint Landau köszönetet mondott Panamának az illegális bevándorlás megfékezésében való együttműködéséért. A helyettes külügyminiszter dicsérte továbbá „Panama intézkedéseit a Kínai Kommunista Párt rosszindulatú befolyásának megfékezésére”.
A Panama-csatornát az Egyesült Államok építette, és 1914-ben nyitották meg. 1977-ben Jimmy Carter akkori amerikai elnök és Omar Torrijos akkori panamai katonai vezető megállapodást írt alá a csatorna Panamának való átadásáról, majd 1999-ben a panamai állam átvette a vízi útvonal ellenőrzését.
A világkereskedelem öt százalékát ezen a gazdaságilag és geostratégiailag fontos vízi úton bonyolítják le. A Panama-csatornát legintenzívebben az Egyesült Államok, Kína, Japán és Dél-Korea használja.