Probléma van az EU-ban? – forduljanak a magyar kormányfőhöz

2024. november 9. szombat. 10:2
Frissítve: 2024. november 9. 10:7

Budapestre senki nem akar menni, egy politikus sem kíván magukkal tárgyalni, a partvonalra kerültek – ugye ismerősek ezek a szavak, amelyek Manfred Weber szájából hangzottak el. Az Európai Parlament ülésén az Európai Néppárt frakcióvezetője politikai ámokfutást hajtott végre Magyarország ellen. Azt akarta elhitetni, hogy van a fősodor, ami persze erkölcsileg kifogástalan, és van a romlottság, amely ellen mindenképpen harcolni kell. E harc egyik eszköze a kiközösítés, a politikai karanténba zárás, a megbélyegzés, az elutasítás stb.

Vagyis a magyar politikát démonizálták, úgy állították be hazánkat, hogy erkölcsileg veszélyt jelent az Európai Unióra, tehát minden eszköz bevethető ellene. Az EU már régóta fittyet hány saját törvényeire, így a „politikai szabadrablás”, az „úthengertaktika” hosszabb ideje az uniós hétköznapok gyakorlatává vált.

Olcsó poén lenne most Manfred Weber orra alá dörgölni az Európai Politikai Közösség minapi budapesti találkozóján részt vett politikusok névsorát, mert mindenki itt volt, aki valamit is számít az öreg kontinensen. Ő nem kapott meghívót, ami azt is jelenti, hogyha valaki, hát akkor most ő az, aki a nagypolitika partvonalára került. Ez még csak a kezdet. Lesz ez még lejjebb is. Lesznek itt rajta kívül is politikai karanténba zárt, eddig szájkaratéval próbálkozott más politikusok is.

Egy nap alatt megváltozott a nemzetközi közhangulat azok után, hogy Donald Trumpot megválasztották az Egyesült Államok elnökévé. Érthető a rettegés magas hőfoka, mert akárkik is vannak a liberális fősodor mögött, azt a kioktató, pökhendi hangvételt már biztos nem használhatják, amit például Ursula von der Leyen sokszor megengedett magának Magyarországgal szemben. Az uniós bizottság elnöke nyilván nem szívesen látogatott el a magyar fővárosba, de egy igazi kaméleonnak a színváltás nem okozhat problémát.

Pláne egy német kaméleonnak, akinek hazája kormánya éppen most süllyed a politikai káosz mocsarába, ehhez is majd alkalmazkodnia kell Von der Leyennek. A balliberális berlini koalíció az összeomlás szélén áll, valószínűleg előrehozott parlamenti választások lesznek, ahol a kirekesztett, karanténba zárt – az ilyesmi nagyon megy arrafelé – Alternatívát Németországnak (AfD) lehet, hogy olyan jó eredményt ér el, amely megint csak egy „mix-koalíciót” tesz lehetővé, mint amilyen a jelenlegi kormány, és amely ugyanannyira életképtelen is lesz.

Na és persze itt vannak az ismert hazai fanyalgóink, akik szerint a budapesti szuper csúcstalálkozót beárnyékolta Trump győzelme és a német kormányválság előszele. Érthető, hogy nem örülnek a fejleményeknek, de legalább tudatosult bennük, hogy új korszak kezdődött, a dolgok mostantól egész másként mennek majd.

Azért szeretnénk látni Ursula arcát, ha majd valami ügyes-bajos uniós dolog miatt felhívja Trumpot és azt a választ kapja, hogy a problémájával forduljon a magyar miniszterelnökhöz.

Ami pedig a magyar diplomáciát illeti, soha ilyen széles körű beágyazottsága még nem volt hazánknak. Az amerikai kapcsolat mostantól jó lesz, Oroszországgal és Kínával korrekt, a pragmatizmuson alapuló viszonyunk van.

Ilyesmivel sem dicsekedhet sok ország.

A szerző főmunkatárs

Magyar hírlap

Translate »