Putyin: Az ukrajnai konfliktus megelőzhető lett volna, ha 2022-ben Trump ül a Fehér Házban

Az interjúban Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken elismételte Donald Trump amerikai elnök állítását is, miszerint az ukrajnai konfliktus megelőzhető lett volna, ha 2022-ben ő ül a Fehér Házban.

És azt is mondta, hogy Moszkva kész tárgyalni az Egyesült Államokkal a kérdések széles köréről.

Putyin „okos és pragmatikus emberként” méltatta Trumpot, aki az amerikai érdekekre összpontosít.

Pénteken Putyin az orosz médiajelentések szerint kifejezetten azt mondta, hogy Oroszország kész az Ukrajnáról szóló tárgyalásokra.

„Mindig is azt mondtuk, és ezt még egyszer hangsúlyozni szeretném, hogy készen állunk az ukrán kérdésről szóló tárgyalásokra. De itt is vannak olyan kérdések, amelyek különleges figyelmet igényelnek” – mondta Putyin.

Putyin támogatta Trump állítását is, miszerint az amerikai elnökséget „ellopták” tőle.

„Nem tudok nem egyetérteni vele abban, hogy ha ő lett volna az elnök, ha nem lopják el tőle a győzelmet 2020-ban, akkor elkerülhető lett volna az a válság, amely 2022-ben Ukrajnában kialakult” – mondta.

Putyin kijelentése az eddigi legdurvább jóváhagyása volt Trumpnak, amiért nem volt hajlandó elfogadni a 2020-as választási vereségét.

Trump többször is kijelentette, hogy nem engedte volna a konfliktus kirobbanását, ha ő lett volna hivatalban, noha ő volt az elnök, amikor az ország keleti részén egyre fokozódtak a harcok a kijevi erők és a Moszkvával szövetséges szeparatisták között, megelőzve azt, hogy Putyin 2022-ben több tízezer katonát küldjön be.

Csütörtökön Trump a Fox Newsnak azt mondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek meg kellett volna egyeznie Putyinnal a konfliktus elkerülése érdekében.

Putyin pénteken hangsúlyozta, hogy nyitott a tárgyalásokra, de Zelenszkij 2022-es döntésére hivatkozva kizárta a Moszkvával való tárgyalásokat.

„Hogyan lehet tárgyalásokat folytatni, ha be vannak tiltva?”– mondta Putyin. „Ha a tárgyalások a meglévő jogi keretek között kezdődnek, akkor illegitimek lennének, és a tárgyalások eredményeit is illegitimnek lehetne nyilvánítani.”

Azt is elmondta, hogy az Egyesült Államok és Oroszország napirendjén sok más pont is szerepel, többek között a nukleáris fegyverzetellenőrzés és gazdasági kérdések.

„Elég sok érintkezési pontunk lehet a jelenlegi adminisztrációval, és megoldásokat kereshetünk a mai kulcsfontosságú kérdésekre” – mondta Putyin.

Elmondta, hogy a Trump első hivatali ideje alatt és Joe Biden kormánya alatt bevezetett Oroszország elleni szankciók sértették az amerikai érdekeket, aláásva a dollár szerepét a globális pénzügyi rendszerben.

Putyin Trumpot „nemcsak okos, hanem pragmatikus embernek” nevezte, hozzátéve: „Nehezen tudom elképzelni, hogy olyan döntéseket hozna, amelyek ártanának az amerikai gazdaságnak”.

„Jobb lenne, ha találkoznánk és nyugodtan beszélgetnénk minden olyan kérdésről, amely mind az Egyesült Államokat, mind Oroszországot érdekli a mai realitások alapján” – mondta Putyin.

Megjegyezte, hogy Oroszország és az Egyesült Államok mint vezető olajtermelők és nagy ipari hatalmak nem érdekeltek abban, hogy a globális olajárak akár túl alacsonyak, akár túl magasak legyenek. „Van miről beszélnünk” – mondta Putyin.

A svájci Davosban csütörtökön a Fehér Házból videón keresztül a Világgazdasági Fórumon tartott éves beszédében Trump azt mondta, hogy az olajexportáló országok OPEC+ szövetsége osztozik a közel három éve tartó ukrajnai konfliktusért, mert túl magasan tartotta az olajárakat.

„Ha az ár csökkenne, az orosz–ukrán háború azonnal véget érne” – mondta. Oroszország bevételeinek nagy részét az energiaeladások teszik ki.

Trump megjegyzéseivel kapcsolatban a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov megerősítette Moszkva álláspontját, miszerint a konfliktust az váltotta ki, hogy a Nyugat nem hajlandó figyelembe venni az orosz biztonsági érdekeket.

„A konfliktus nem az olajáraktól függ” – mondta Peszkov az újságírókkal folytatott telefonbeszélgetésen. „A konfliktus az Oroszország nemzetbiztonságát fenyegető veszély, az ezeken a területeken élő oroszokat fenyegető veszély, valamint az amerikaiak és az európaiak elutasítása miatt van folyamatban, hogy meghallgassák Oroszország biztonsági aggályait. Ez nem az olajárakhoz kapcsolódik.”

Peszkov megjegyzései Putyin azon kijelentéseit idézték, miszerint csapatokat kellett küldenie Ukrajnába, hogy elhárítsa az Ukrajna NATO-csatlakozási tervéből eredő, Oroszország biztonságát fenyegető veszélyt, és hogy megvédje az ott élő orosz ajkúakat. Ukrajna és a Nyugat elítélte Moszkva akcióját, mint indokolatlan agressziót.

Szerdán Trump azzal fenyegetőzött, hogy kemény vámokat és szankciókat vet ki Oroszországra, ha nem születik megállapodás az ukrajnai harcok befejezéséről.

Peszkov elmondta, hogy a Kreml szorosan követi Trump kijelentéseit, és megjegyezte, hogy első hivatali idejében szankciók egész sorát vetette ki. Azt mondta, Moszkva „továbbra is készen áll az egyenrangú párbeszédre, a kölcsönös tiszteletetet tanúsító párbeszédre”.

„Ez a párbeszéd a két elnök között Trump első elnöksége idején zajlott. És várjuk a jeleket, amelyeket még nem kaptunk meg” – mondta Peszkov.

Magyar hírlap

Translate »