Putyin béketerve: Trump segíthet a háború befejezésében

Az orosz elnök nyitott egy tűzszüneti megállapodásra, de nem enged a területi követeléseiből. A Kreml szerint Ukrajna NATO-csatlakozása továbbra is kizárt.

Az orosz elnök nyitottnak tűnik a konfliktus befagyasztására a jelenlegi frontvonalak mentén. A négy keleti régió – Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon – pontos felosztásáról lehet tárgyalni, bár Moszkva hivatalosan ezeket teljes egészében Oroszország részeként kezeli.

Az öt forrás szerint Putyin számára kulcsfontosságú, hogy Ukrajna semleges maradjon és ne csatlakozzon a NATO-hoz. Az orosz vezető korábban kijelentette: ha nincs semlegesség, nehéz elképzelni bármilyen jószomszédi viszonyt Oroszország és Ukrajna között.

Trump, aki a közelmúltban megnyerte az amerikai elnökválasztást, ígéretet tett a konfliktus gyors lezárására. Kijelentette, hogy közvetlenül Putyinnal tárgyalna a békéről, bár egyelőre nem részletezte, hogyan képzeli el a háborúzó felek kibékítését.

Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij korábban kijelentette, hogy országa addig nem nyugszik, amíg az utolsó orosz katona is el nem hagyja területét. Az amerikai tábornokok szerint azonban ez rendkívül ambiciózus cél.

Oroszország jelenleg Ukrajna területének 18 százalékát ellenőrzi, beleértve a Krímet és a keleti régiók nagy részét. Putyin egy esetleges tűzszüneti megállapodást úgy tálalhatna otthon, mint az orosz ajkú lakosság védelmét és a Krímhez vezető szárazföldi folyosó biztosítását.

A Kreml nyitott lehet Ukrajna biztonsági garanciáiról tárgyalni, de elutasítja a NATO-csapatok jelenlétét az országban. További ukrán engedmények lehetnek a fegyveres erők létszámának korlátozása és az orosz nyelv használatának biztosítása.

Bár egy gyors tűzszüneti megállapodás elképzelhető, a szakértők szerint egy tartós, mindkét fél biztonsági aggályait kezelő átfogó egyezség rendkívül nehezen kivitelezhető a jelenlegi helyzetben.

Magyar hírlap

Translate »