Spanyol cselekvési terv az importvámok ellensúlyozására

MH/ MTI
2025. április 4. péntek. 6:05

Pedro Sánchez hangsúlyozta: a terv első pillére azon cégek és munkahelyek védelmére összpontosít, amelyeket érinthetnek az új tarifák, míg a második pillér a termelési kapacitás átirányítása, új piacok keresése a stratégiai autonómia jegyében. Mint mondta, a Donald Trump által bejelentett intézkedés visszatérés a 19. századi protekcionizmushoz, amely szerinte „nem intelligens módja annak, hogy szembenézzünk a 21. század kihívásaival egy teljesen összekapcsolt világban”.

Hangsúlyozta: a döntés egyoldalú, ellentétes a nyitottság és együttműködés szellemiségével, amely a kereskedelmi kapcsolatokat vezette az Egyesült Államok és az Európai Unió között. „Nem igaz, hogy az Európai Unió 39 százalékos vámokat alkalmaz az Egyesült Államokkal szemben. (…) Az Európai Unió mindössze három százalék körüli vámokat alkalmaz az esetektől függően” – fogalmazott. Hozzátette: az unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi mérleg az áruk és szolgáltatások terén gyakorlatilag azonos, így a bejelentett vámok nem viszonosak.

„Senki nem jár jól ezzel a kereskedelmi háborúval, amely mindenkit érint…, de leginkább azt, aki indította” – jelentette ki Pedro Sánchez. A spanyol kormányfő felszólította az amerikai elnököt, hogy gondolja át döntését, üljön tárgyalóasztalhoz az Európai Unióval és a többi országgal is. Kitért arra, hogy ugyanakkor Európa sem maradhat tétlen, arányos, egységes választ kell adnia. Fel kell gyorsítani az egységes piac integrációját a szabályozás által érintett területeken, bővíteni és diverzifikálni kell Európa kereskedelmi kapcsolatait a világ többi részével, valamint viszontvámokat és gazdaságvédelmi intézkedéseket kell bevezetni – részletezte. Pedro Sánchez elmondta: a spanyol kormány által kidolgozott cselkevési terv a gazdaságot védő pajzs, hogy ha „a vihar kitör”, ne csak európai, hanem hazai ernyő is legyen felette. Ennek érdekében 7,4 milliárd euró új finanszírozást, és 6,7 milliárd meglévő pénzügyi eszközt aktiválnak. Az intézkedéscsomag keretében hatmillió euró értékben biztosítanak hitelfelvételi állami garanciát a vállalatoknak, 200 milliós alapot hoznak létre az ipari termelés támogatására, 400 millió eurót különítenek el az autóipar ösztönzésére, a tarifák által érintett ágazatokban lehetővé teszik a munkaidő csökkentését vagy a munkaszerződések felfüggesztését a munkahelyek megőrzése érdekében, a munkáltatói és dolgozói érdekképviseletekkel létrehozták a szociális védelmi kerekasztalt, ahol nyomon követik a helyzetet. A spanyol kormány emellett ötmilliárd eurót különít el arra, hogy a vámok miatt csökkenő termelésű ágazatok és cégek át tudjanak orientálódni a nagy keresletű új ágazatok felé, kétmilliárd eurót szán az exportáló cégek hitelbiztosítási és exportkockázati fedezetére az új piacok felkutatására, további 500 millió eurót pedig a kis- és közép vállalatok nemzetközivé válásának elősegítésére. A terv végrehajtásáért a gazdasági és kereskedelmi miniszter felel egy tárcaközi bizottságon keresztül. Pedro Sánchez bejelentette azt is, hogy sürgősségi intézkedéseket fog kérni az Európai Bizottságtól, úgy mint egy speciális állami támogatási keret aktiválását, amely nagyobb rugalmasságot biztosít a nemzeti támogatási intézkedéseknek, valamint egy európai segélyalap létrehozását az érintett ágazatok számára, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett vámok ellentételezésére bevezetendő viszontvámokból finanszíroznának. Továbbá javasolja a közösségi szabályozás felülvizsgálatát és a Mercosur-megállapodás felgyorsítását.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.