A brit lap Kijevből számolt be a jelenlegi társadalmi hangulatról, és arról, hogy ez hogyan befolyásolhatja Volodimir Zelenszkij hatalmát. Az ukránok állítólag szorosan figyelemmel kísérik Trump választásait a hivatalba lépő kabinetjébe.
A nemzetbiztonsági sólyomnak számító Pompeo a CIA igazgatójaként, majd külügyminiszterként szolgált az első Trump-kormányzatban. Kijevi tisztviselők szövetségesnek tekintik őt az Oroszország elleni harcban, ezért Trump múlt szombati bejelentése, miszerint nem lesz része az új kormánynak, „nagyon negatív fejlemény” – mondta az egyik forrás a The Economistnak.
„Most az az aggodalom, hogy Trump úr Ukrajnának tett ajánlata valami olyasmihez fog hasonlítani, ami közelebb áll a J.D. Vance, a leendő alelnök által előterjesztett elképzelésekhez” – tette hozzá a jelentés, utalva Trump alelnökjelöltjének az ukrajnai konfliktusról tett megjegyzéseire.
Vance azt mondta, hogy az ukrán háborús erőfeszítések finanszírozása nem áll az amerikai érdekek szolgálatában, és hogy Kijevnek engedményeket kell tennie ahhoz, hogy tűzszünetet kössön Moszkvával – ami valószínűleg területvesztést és NATO-tagság nélküliséget jelent. Zelenszkij „túl radikálisnak” nevezte a leendő alelnököt a kérdésben, ami bírálatokat váltott ki a Republikánus Pártból.
Trump azt állította, hogy hivatalba lépése után 24 órán belül véget tud vetni az ukrajnai konfliktusnak. Zeleszkij csapata állítólag azzal próbálja megnyerni a megválasztott elnököt, hogy a Kijevnek nyújtott folyamatos támogatást úgy állítja be, mint Kína aláásásának módját, megtagadva Pekingtől az ukrán ásványkincsekhez való hozzáférést.
A The Economist szerint Pompeo nem távolodott el Trumptól, ellentétben adminisztrációjának több korábbi tagjával, akik a republikánus vezető 2021-es távozása után a republikánus vezető hangos kritikusai lettek, és esetleg ideológiai okokból kerültek kizárásra.