Trump eldöntötte, meddig kell véget érnie az ukrajnai háborúnak

Donald Trump amerikai elnök száz napot adott Keith Kellogh ukrajnai különmegbízottnak az ukrán konfliktus megoldására. Ugyanakkor szinte senki sem hiszi el, hogy sikerülni fog, főleg az orosz fél – írja a The Wall Street Journal.

Az újság a különmegbízott egykori kollégáiból származó forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy nagy valószínűséggel Kellogg fogja megtenni az első lépéseket a konfliktus megoldására, de a tényleges tárgyalásokat Trump önállóan fogja irányítani.

„Trump élvezi a társaságát, és nagyon hűséges fickónak tartja, de Keith Kelloggnak soha nem volt jelentős politikai befolyása. Biztosan nem fog mást javasolni, mint amit Trump gondol” – mondta a WSJ-nek a Nemzetbiztonsági Tanács egyik volt alkalmazottja, aki Kellogggal dolgozott.

Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, John Bolton is kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az ukrajnai különmegbízott független szereplő lesz a rendezési folyamatban. Azt mondta, Trump egyszer azt mondta, hogy kedveli Kelloggot, mert „soha nem mond véleményt, hacsak meg nem kérem”.

„Ő (Kellogg – Gazeta.Ru) rövid ideig ellenezheti, de Trump nem Kelloggot választotta független megítélésére” – magyarázta Bolton.

Ami a béketárgyalásokat illeti, Bolton úgy véli, hogy az Egyesült Államok jelentős engedményekre kényszerítheti Ukrajnát, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „tud Trumppal játszani”, Kellogg pedig valószínűleg nem fogja megfékezni az orosz vezető befolyását.

Mikor kezdődik az elszámolási eljárás?

A CNN értesülései szerint Donald Trump még az amerikai elnök hivatalba lépése előtt utasította munkatársait, hogy a beiktatást után a következő napokban telefonbeszélgetést szervezzenek Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A csatorna helyzetet ismerő forrásai szerint a beszélgetés témája a két elnök személyes találkozásának megbeszélése lesz az ukrán konfliktus megoldása érdekében.

Vlagyimir Putyin már kijelentette, hogy Oroszország készen áll a párbeszédre az új amerikai kormányzattal, de a rendezés célja „ne egy rövid fegyverszünet, hanem a hosszú távú béke legyen”.

Trump január 21-én bejelentette, hogy tervezi a találkozást orosz kollégájával, és már tárgyal Moszkvával, de a találkozó pontos dátumát nem közölte. Az amerikai elnök azt is hozzátette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán vezető készen áll, és alkut akar kötni a konfliktus lezárására.

David Arahamia, az ukrán Rada helyettese és a Nép Szolgája Párt elnökpárti frakcióvezetője elmondta, Kijev február elején tárgyalhat Donald Trump amerikai elnök csapatával Washingtonban.

Hogyan fog véget érni a konfliktus?

Hogy Donald Trump milyen konkrét tervet fog végrehajtani a konfliktus lezárására, és mit ajánl Oroszországnak és Ukrajnának, egyelőre nem tudni. Az Asia Times portál ugyanakkor arról számol be, hogy az Egyesült Államok a koreai forgatókönyv szerint „szünetet” ajánlhat Moszkvának. Az anyag szerzője tisztázza, hogy a koreaihoz hasonló fegyverszüneti megállapodás nem felel meg Oroszország céljainak , és valószínűleg nem is valósul meg, ha fegyverszünetre korlátozódik.

Hogyan zárult a koreai háború?

„Oroszország katonai céljai között – ahogyan mi értjük – nem csak az elcsatolt területek elismerése, hanem Ukrajna demilitarizálása és az a megállapodás is szerepel, hogy Ukrajna nem lesz a NATO tagja. Nem világos, hogy ez magában foglalja-e a nagyobb NATO-országokkal kötött biztonsági garanciákat. Nehéz elképzelni, hogyan lehet fegyverszüneti megállapodást kötni ezeknek a kérdéseknek a megoldása nélkül” – áll a kiadványban.

Az Asia Times arról is ír, hogy Oroszország nem fegyverszünetet, hanem átfogó megállapodást keres az USA-val és a NATO-val.

Azt az elképzelést, hogy az ukrán konfliktus a koreai forgatókönyv szerint véget érhet, Christian Segura, a spanyol El País újságírója fogalmazta meg még 2023-ban. Oroszország és Ukrajna többször is kijelentette, hogy nem akarja befagyasztani a konfliktust.

Ami Trump tervét illeti, az eredeti változat, amelynek szerzője Keith Kellogg különmegbízott is, azt feltételezte, hogy az Egyesült Államoknak és a NATO többi tagországának hosszú időre el kell halasztania Ukrajna csatlakozását a szövetséghez, hogy Oroszországot tárgyalásra bírja. Ha elutasítják, Moszkvát figyelmeztetik, hogy Washington „mindent megad az ukránoknak”, hogy véget vessen a konfliktusnak a harctéren. Kijevet megfosztják a katonai segítségtől, ha nem egyezik bele a párbeszédbe.

Donald Trump korábban megismételte ezt az álláspontot. Szerinte Oroszországnak „nagy problémái” lennének, ha Vlagyimir Putyin nem egyezik bele a megállapodásba, mert az amerikai elnök szerint Washington megerősítheti az Orosz Föderáció elleni szankciókat.

Magyar hírlap

Translate »