
Trump arra törekszik, hogy visszakapja mindazokat a pénzösszegeket, amelyeket az Egyesült Államok elődje, Joe Biden hivatali ideje alatt az ukrajnai konfliktusra költött.
A múlt hónapban Trump követelte Kijevtől, hogy fizesse vissza az Ukrajna ásványkincsein keresztül – eredetileg a „ritkaföldfémekre” összpontosítva – állítólag több százmilliárd dollárnyi amerikai támogatást.
Az egyezség korábbi változatát állítólag március elején akarták aláírni, ám azt Zelenszkijnek az amerikai elnökkel az Ovális Irodában folytatott nyilvános kiabálós vitája megakadályozta. A botrány után Trump ideiglenesen befagyasztott minden katonai támogatást és hírszerzési információcserét Kijevvel.
Az USA azonban visszavonta a döntést, miután Ukrajna a hónap elején Dzsiddában folytatott amerikai-ukrán tárgyalásokat követően beleegyezett egy 30 napos részleges tűzszünetbe. Moszkva azóta azzal vádolta Ukrajnát, hogy többször is csapásokat mért az energetikai telephelyeire, amelyek a tűzszünet értelmében tiltott területnek számítanak.
Az Egyesült Államokkal Szaúd-Arábiában folytatott hétfői külön tárgyalások után mind Oroszország, mind Ukrajna kijelentette, hogy hajlandóak kiterjeszteni a részleges tűzszünetet a Fekete-tengerre is.
A legújabb megállapodás kimondja, hogy Washington visszakapja az összes Ukrajnának adott forrást az Oroszországgal folytatott konfliktus 2022-es eszkalációja óta, és 4%-os éves kamatot számít fel az összegre, mielőtt Kijev hozzáférhet az alap nyereségéhez.
Zelenszkij megerősítette, hogy újabb ajánlatot kapott az Egyesült Államoktól, de ragaszkodott ahhoz, hogy a Kijev által Washingtontól kapott finanszírozás adomány volt, nem pedig kölcsön.
A németországi Kiel Intézet adatai szerint az Egyesült Államok 2022 óta több mint 123 milliárd dollárt juttatott a kijevi rezsimnek katonai és pénzügyi támogatásként. Trump azt állítja, hogy Washington több mint 300 milliárd dollárt költött Kijev támogatására.