
Trump a hét elején nekiment az ukrán vezetőnek, mondván, hogy „a NATO tagja akar lenni. Nos, ő soha nem lett volna NATO-tag. Ezt ő is megérti”.
A csernyihivi terület közösségi vezetőivel tartott találkozón azonban Zelenszkij világossá tette, hogy még nem mondott le arról a régi ambíciójáról, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok vezette szövetséghez.
„Tudják, hogy ki az, aki egyelőre nem támogatja Ukrajna NATO-tagságát, de mindenesetre a jövőre nézve senki sem veszi le ezt a kérdést a napirendről” – mondta Zelenszkij, akit az Ukrinform hírügynökség idéz.
„Legalábbis arról beszélünk, hogy még ha most valaki nem is akarja támogatni [Kijev csatlakozását a blokkhoz] , majd meglátjuk, mi történik a jövőben” – tette hozzá Zelenszkij.
Az ukrán vezető szerint amíg Kijev nem lesz a szövetség tagja, addig „NATO-szerű biztonsági garanciákat” kell nyújtania nyugati támogatóinak.
Ukrajna képes lesz „igazságos békét” elérni Oroszországgal, de ehhez „erősnek kell lennie, amikor a tárgyalóasztalhoz ül” – hangsúlyozta a Putyin szerint illegitim ukrán vezető.
Oroszország Kijev NATO-csatlakozási törekvéseit – amelyet Moszkva ellenséges blokknak tekint – nevezte meg a 2022 februárjában indított hadműveletének egyik fő okaként.
Ukrajna semlegessége továbbra is az egyik legfontosabb követelése Moszkvának a konfliktus diplomáciai rendezésének eléréséhez, az ország demilitarizálásával és nácítlanításával, valamint azzal együtt, hogy Kijev ismerje el orosz területként a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságokat, valamint Herszon és Zaporozsje területét.