Zaharova: Trump visszahozná a Csillagok háborúját

Trumpnak a fejlett rakétavédelem fejlesztéséről szóló, a hét elején kiadott végrehajtási rendelete egyebek mellett „űrbázisú elfogórendszerek” létrehozására ad felhatalmazást – közölte a diplomata pénteken újságírókkal.

„Úgy látjuk, hogy ez egy újabb megerősítése annak, hogy az Egyesült Államok arra összpontosít, hogy az űrből a fegyveres konfrontáció, a hadviselés és a fegyverek bevetésének színterévé tegye” – mondta Zaharova.

Ez „teljesen lejáratná” az előző amerikai kormányzat kezdeményezését, amely a világűrben való viselkedés „bizonyos normáinak, szabályainak és elveinek” kidolgozására irányult, és megszegné a közvetlen felszálló és műholdgyilkos rakéták tesztelésének tilalmát – tette hozzá.

Trump döntései „Washington azon szándékát jelzik, hogy aktívan fejleszteni és kiterjeszteni kívánja a mélyen destabilizáló katonai programokat” – mondta Zaharova, megjegyezve, hogy a rakétavédelmet „a Reagan-féle »Csillagok háborújához« hasonló méretűre” bővítené.

Ronald Reagan elnök a Stratégiai Védelmi Kezdeményezés (SDI) részeként képzelte el a rakétapajzsot, amely a hidegháború idején a „Csillagok háborúja” becenévre hallgató program volt. Reagan javaslata fegyverkezési versenyt indított el az USA és a Szovjetunió között.

Az USA-nak azonban soha nem sikerült kifejlesztenie a Reagan által kívánt űralapú fegyvereket, és a feszültségek végül több fegyverzetellenőrzési szerződés aláírásával csökkentek. Washington azóta szinte mindegyiket felmondta, beleértve a stratégiai rakétavédelmet tiltó ABM-szerződéstől az INF-szerződésig, amely a rövid és közepes hatótávolságú rakétákat korlátozza Európában.

Trump programja „nyíltan az orosz és a kínai stratégiai elrettentő erő leértékelésére irányul”, ami „nem fog hozzájárulni a feszültségek csökkentéséhez vagy a stratégiai szféra helyzetének javításához, beleértve a stratégiai fegyverkezésről folytatott gyümölcsöző párbeszéd alapjának megteremtését” – mondta Zaharova pénteken.

Az ilyen veszélyes elképzelések megerősítik azoknak az orosz javaslatoknak a fontosságát, amelyek a világűrben zajló fegyverkezési verseny megakadályozására szolgáló, jogilag kötelező erejű eszközök létrehozására irányulnak, beleértve az űrbe telepített fegyverek telepítésének tilalmára szolgáló eszközöket – tette hozzá.

A január 27-i végrehajtási utasítás utasítja a Pentagont, hogy készítsen tervet az Egyesült Államok területének védelmére „a ballisztikus, hiperszonikus, fejlett cirkálórakétákkal és más, következő generációs légi támadásokkal szemben, amelyeket egyenrangú, közel egyenrangú és gazember ellenfelek” indítanak egy többrétegű rakétapajzs segítségével.

Egy ilyen „Vaskupola” – az elnevezés az izraeli rövid hatótávolságú rakétavédelemtől kölcsönzött név – magában foglalná „olyan elterjedt űrbázisú elfogó eszközök kifejlesztését és telepítését”, amelyek képesek lennének a beérkező ballisztikus rakéták lelövésére a rakétakilövés fázisában, valamint nem részletezett „képességeket a rakétatámadások indítás előtti legyőzésére” – olvasható a parancs szövegében.

Magyar hírlap

Translate »