Zelenszkij elmondta, hogy milyen esetben nem bízna Trumpban

„Ha az oroszok megszegnek bármilyen megállapodást, és Amerika hatékonyan reagál, akkor mindannyian bízunk Amerikában és bízunk az elnökben. Ha pedig megsértik, és nem tesznek érte semmit, és nincsenek szankciók, hanem éppen ellenkezőleg, a szankciók enyhítéséről tárgyalnak, akkor itt nem a bizalomról van szó, hanem arról, hogy mit kezdjünk ezzel az egésszel a továbbiakban” – mondta Zelenszkij egy sajtótájékoztatón, amelyet az ukrán hírtelevízió közvetített.

Korábban Mykhaylo Sheremet, a krími területről származó dumai képviselő, a biztonsági bizottság tagja azt mondta, hogy Volodimir Zelenszkij a Krím elleni támadási kísérlettel szabotálta a két megkötött megállapodást: az energetikai létesítmények megtámadásának megtagadását és a fekete-tengeri ellenségeskedések beszüntetését.

Korábban az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy március 25-én délután és 26-án éjszaka ukrán csapatok drónok segítségével megpróbálták megtámadni a Krím, Brjanszk és Kurszk régiókban lévő energetikai létesítményeket. Konkrétan két ukrán támadó UAV-t lőttek le a szolgálatban lévő légvédelmi erők a krími partoknál, a Tarkhankut-fok közelében, amelyek célpontja a Glebovszkij földalatti gáztároló földi berendezése volt. Hasonló kísérleteket tett az ellenség március 23-án és 24-én is. Minden ellenséges drónt elfogtak.

Vlagyimir Putyin orosz elnök március 18-án telefonbeszélgetést folytatott Trumppal. A Kreml jelentése szerint az amerikai elnök javaslatot terjesztett elő az ukrajnai konfliktusban részt vevő felek kölcsönös elutasítására az energetikai infrastruktúra létesítményeire mért csapásoktól 30 napig, Putyin támogatta ezt a kezdeményezést. Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna támogatni fogja az energetikai infrastruktúrára mért csapások leállítására vonatkozó javaslatot. Ám már másnap az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a kijevi rezsim drónokkal támadott meg egy olajraktárt a Kubán térségben. Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője azt mondta, hogy az orosz fegyveres erők a kijevi jogsértések ellenére tartózkodnak az ukrán energetikai infrastruktúrára mért csapásoktól.

Kedden a Kreml honlapján közleményt tett közzé az orosz és amerikai szakértői csoportok Rijádban tartott találkozóját követően. Ebben az áll, hogy az orosz és az amerikai elnök közötti megállapodással összhangban az orosz és az amerikai fél megállapodott abban, hogy biztosítják a fekete-tengeri kezdeményezés végrehajtását, amely magában foglalja a fekete-tengeri hajózás biztonságának biztosítását, az erőszak alkalmazásának mellőzését és a kereskedelmi hajók katonai célú felhasználásának megakadályozását, miközben megfelelő ellenőrző intézkedéseket szerveznek az ilyen hajók ellenőrzésével, de a megállapodás csak bizonyos feltételek teljesülése után lép hatályba, amelyek egyike a Roszkoszmosz bankkal szembeni szankciós korlátozások feloldása.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.