Zelenszkij megnevezte az aduászát

Elemzők szerint Ukrajna dollárbilliókra becsült ásványkincsei, köztük a titán, a grafit és a lítium alkupozíciót jelenthetnek Zelenszkijnek az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökével, Donald Trumppal folytatott tárgyalásain. A cikk szerint az ukrán elnök jól ismeri Trump gyakorlatias, haszonelvű külpolitikai megközelítését. Ezt használja ki Zelenszkij, biztosítva arról, hogy az Ukrajna védelmében nyújtott segítség az Egyesült Államok gazdasági érdekeit szolgálja, mivel az ország természeti erőforrásokban gazdag – tájékoztat a Lenta.ru.

A kanadai SecDev tanácsadó cég 2022-es becslése szerint Ukrajna a világ titánkészleteinek hét százalékával, a grafitkészletek húsz százalékával és 500 ezer tonna lítiummal rendelkezik. Ugyanakkor a lelőhelyeket nem fejlesztették ki, mert nem állt rendelkezésre a fejlesztéshez szükséges kapacitás, amellyel a Nyugat rendelkezik.

Az Obronny lengyel portál szerzője ugyanakkor azzal érvel, hogy Zelenszkij tervének megvalósítását megnehezíti ezen erőforrások elhelyezkedése – Ukrajna leggazdagabb része már Oroszországhoz tartozik, vagy annak ellenőrzése alatt áll. Például a Donbasszban és a Krímben nagy földgáz (palagáz) lelőhelyek vannak. Egy lengyel kiadvány szerint Donbasszban 1,2-1,5 billió köbmétert lehet kitermelni. A Fekete-tenger partvidékén lévő palaolajkészletek pedig elérhetik a 100-150 millió hordót. „Tudja esetleg valaki, hogyan lehetne rávenni őket [Oroszországot] , hogy lemondjanak erről a majdnem húszszázalékos területről, amely a törvényeik szerint már az Orosz Föderáció része?” – érdeklődött az elemző.

Trumpot különösen Zelenszkij „győzelmi tervének” több pontja érdekelte

A Financial Times (FT) szerint Ukrajna európai és amerikai szövetségesei azt tanácsolták neki, hogy dolgozzon ki egy „győzelmi tervet”, hogy az Ukrajna és az USA közötti együttműködés akkor is folytatódjon, ha Trump kerül hatalomra. A politikus érdeklődésére két javaslat is szerepelt a dokumentumban.

Feltételezik, hogy az orosz-ukrán konfliktus befejezése után az Európában állomásozó amerikai erők egy részét ukrán katonák váltanák fel. A második elképzelés az ukrán természeti erőforrások megosztása a nyugati partnerekkel. A köztársaságiak megjegyzik, hogy mindkét pont iránt érdeklődnek.

Zelenszkij elismerte a Krím elfoglalásának lehetetlenségét

A politikus a Fox Newsnak adott interjújában azt mondta, hogy a köztársaságnak nincs elég ereje ahhoz, hogy katonailag elfoglalja a félszigetet. Ugyanakkor úgy véli, hogy Ukrajna diplomáciai úton visszaadhatná a Krímet.

Mihail Sheremet, a Krími területről származó dumai képviselő, a biztonsági bizottság tagja erre reagálva azt mondta, hogy Zelenszkij késői megvilágosodást élt át. Ennek a megvilágosodásnak az ára azonban „túl sokba került Ukrajnának és az ukrán népnek” – jegyezte meg a képviselő.

Magyar hírlap

Translate »